Pravidla a doporučení

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tato stránka je určena pro návrhy pravidel a doporučení, jejichž dodržování by nám mělo pomoci udržet na tomto portálu jednotnou formu. Zatím jde výhradně o návrhy, nikoli závazná pravidla. Pokud si myslíte, že něco má být jinak, neváhejte o tom rozpoutat diskusi, případně se zapojit, pokud už diskuse probíhá. Starší diskuse tohoto druhu jsou na stránce Budování portálu.

Stránka o hře

  • Stránku o hře byste neměli zakládat, pokud nedoplníte alespoň základní údaje (počet hráčů, délka hry, autor...) a charakteristiku (alespoň jeden odstavec). Pro základní údaje je určena šablona Infobox hra, která se klade vždy úplně na začátek článku o hře. Hned za ní následuje první odstavec charakteristiky hry.
  • Ideální samozřejmě je, pokud dokážete ke hře přidat i pravidla. Pokud nemůžete, přidejte alespoň hru do Kategorie:Chybí pravidla.
  • Název článku o hře by měl odpovídat původnímu názvu hry tak, jak je uveden na krabici. Český překlad přichází v úvahu v případě, že hra byla pod přeloženým názvem uvedena na český trh. Pokud má hra více alternativních názvů, je vhodné pod ostatními názvy založit stránky s přesměrováním na hlavní stránku (#REDIRECT [[Hlavní název]]). Další tipy k nakládání s alternativními názvy a variantami her najdete v článku Příbuznost her.
  • Typická stránka o hře má dva nadpisy první úrovně (ve wiki syntaxi je kolem takového nadpisu z každé strany 1 rovnítko): Pravidla a Odkazy. Herní materiál (název by měl být jednotný, ne aby na některých stránkách bylo Herní materiál, na jiných Hrací potřeby a na ještě jiných Obsah) je nadpis druhé úrovně (se dvěma rovnítky na každé straně) a měla by to být první podkapitola kapitoly Pravidla.

Kategorie

  • Každá obyčejná stránka a každá kategorie by měla být zařazena nejméně do jedné kategorie. Výjimkou je kořenová Hlavní kategorie a Hlavní strana. Pravidlo se také netýká speciálních stránek, uživatelských stránek, diskusních stránek a šablon.
  • V kategorii Top by neměly být žádné články, ale jen podkategorie.
  • Každá kategorie má část, která se dá editovat jako normální článek. Tam se píší případná upřesňující kritéria, co do dané kategorie patří nebo nepatří.
  • Pokud je to vhodné, stránka může být zařazena do několika kategorií současně. Nikdy by však neměla být zařazována přímo do kategorie, jejímž členem je také nepřímo prostřednictvím podkategorií. Např. pokud má kategorie A podkategorie B a C, může být stránka zařazena současně do kategorií B a C (tím, že se na konci stránky uvede [[Kategorie:B]] [[Kategorie:C]]), ale neměla by být takto explicitně zařazena do B a A (protože do A stejně nepřímo patří prostřednictvím B).

Obrázky