Budování portálu

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Diskuze o cílech budování portálu. Pro koordinaci konkrétní práce slouží strana Rozpracované věci.

Editační párty 2008-04 - zápis z kterého budou časem myšlenky přeneseny na tuto stránku

Obsah této stránky


Cíle, na kterých se pracuje

Cíle, které mají vlastní stránku

Psaní článků

Když někdo bude chtít přispívat na tento portál články, tak kam je má dávat ? Když by je strkal na konec hlavní stránky, asi OK ?!, ale muselo by se to vždy z času na čas šoupnout do historie protože by se stránka pomalu načítala. Články mohou být zdá se dvojího druhu, buď rozvijející zdejší databanku informací nebo články jen tak. Tak či onak, může být, že autorovi spíš příjde vhodnější připsat článek ke konkrétní hře. Nicméně ať už se rozhodně jakkoliv, zdálo by se mi vhodné, pokud by mohl na portálu fungoval systém, kdy by odkazem se na nějakou kategorii byl článek automaticky odkazován z více stránek. Tzn. to, co tady funguje pro základní atributy hry, rozšířit na články. Do té doby, než něco takové bude zavedeno, bych zatím doporučoval autorům eventuálních článků, aby si tato propojení dělali zatím ručně Jirka bauma 15:05, 12. 3. 2006 (CET)

Ahoj Jirko, vytvořil jsem kategorii Strategie her a zařadil do ní tebou stvořené články :-) Odkaz na ní je tady.
Jedudedek 18:32, 12. 3. 2006 (CET)
To si přesně vystihl půlku toho, co jsem měl na mysli, druhá půlka je, zda by šlo nějak zajistit, aby např. na všechny stránky, co píše Pogo o Osadnících, se automaticky vygeneroval odkaz ze stránky osadníků Jirka bauma 22:39, 12. 3. 2006 (CET)
No jak tomu tady tak rozumím, tak to je trochu problém. Asi by šlo udělat na stránce osadníků odkaz na nějakou stránku typu kategorie: Pogovy články o osadnících a Pogo by pak na každou stránku o osadnících kterou tu stvoří dal link zařazující jí do této kategorie. Jinak by tu asi museli být všechny stránky tvořené jako kategorie a to by asi byl za chvíli dost bordel. Toť můj názor, ale uvidíme co k tomu řekne jakub. Přece jen tomu rozumí o poznání více :-) Jedudedek 23:31, 12. 3. 2006 (CET)
to ne, pokud technologie neumožňuje něco, co jsem tu zatím neviděl, pak buď uvést v obecnou povědomost, že se dá používat Odkazuje sem, nebo ty kategorie, ty mi zatím taky trochu unikají, jak fungují, v podstatě se mi, co vidím, nezdá, že by šly na to použít Jirka bauma 08:08, 13. 3. 2006 (CET)
Nic takového neexistuje. Pokud někdo napíše článek, myslím že není problém aby na příslušná (dvě) místa dal odkaz. Vím že techničtí lidé jako vy ihned uvažují o automatizaci ale Jirka to v podstě dobře vystihl. Cokoli působí moc složitě tak to nikdo nebude používat. I ty šablony se vždycky snažím dělat tak aby to normální člověk dokázal okoukáním použít a například doplnit na hlavní stránku novou "nejbližší akci" aniž ví jak to tam přesně je uděláno s těmi rámečky a tak. Shrnutí: Přílišná automatizace je špatná (ačkoli se to na první pohled nezdá). --Gorn 15:05, 14. 3. 2006 (CET)
No jak říkám. Jediná možnost je kategorie a i tu používat s rozvahou, protože když ze všechno uděláme kategorie tak v tom bude naprosto nehoráznej guláš a sníží se i celková editovatelnost. Jedu:-)
Takže považuji dotaz za vyřešený. V tom případě bych navrhnul ještě kategorii Recenze her a požádal někoho, aby udělal jednu vzorovou recenzi. (Možná jsem to tady nedořekl, ale stále si myslím, že k něm kategoriím chybí pravidla atd.... ještě chybí kategorie dotazy k pravidlům.) Jirka bauma 08:50, 15. 3. 2006 (CET)
Takže teď když se postavím do role potencionálního autora příspěvku mám ještě jednu připomínku, že spoustu z nich dle mého názoru odradí to, že nebude vědět, jak ten svůj příspěvek má sem začlenit. Tzn. to, co jsme se tady dohodli, navrhuji doplnit na stránku Nápověda:Obsah. Jirka bauma 08:50, 15. 3. 2006 (CET)
A potom, to, že by autoři, kteří by chtěli, dopisovali odkazy na svoje nové články na konec Hlavní stránky, jak jsem psal, je asi hloupost, aby bylo vidět, že se jedná o stále aktivní portál, kde se něco děje, bylo by lepší, pokud by to psali na začátek. Tím jsem asi vlastně zároveň vstoupil do diskuze o podobu hlavní stránky, kde ale nechci aktivně participovat. Tzn. například tam dodělat rámeček(nebo aspoň odkaz) poslední 10 článků. Když už to načal, nehodil by se tam ještě rámeček (nebo aspoň odkaz) posledních x zajímavých článků vybraných adminem. Nebo odkaz na nejnavštěvovanější stránky. Zase důvodem je, aby to vypadalo víc dynamicky. Jirka bauma 08:50, 15. 3. 2006 (CET)

Definice pojmů

(deskové, společenské, karetní hry, klasické, moderní, etc.): Držet se Zapletalovy definice deskových her by asi bylo málo.

Podle mne je tohle na dlouhou debatu a myslím, že bych to spíš nechal zatím otevřeno. Zatím to že to není uzavřeno ničemu nevadí. Nebo vás něco napadá? Gorn
Nebude to vadit do doby, kdy se začneme rozhodovat, co ano, co ne a kam. Patří to k základu každé klasifikace. --Odoren 17:15, 7. 2. 2006 (CET)

Co všechno na portálu DeskovéHry

Souvisí s definicí pojmů. Co sem všechno patří? Má být portál komplexní? Proč pak např. zabíjet sběratelské karetní hry? (Já je nehraju, ale jak tomu rozumím, tak sem informace o nich taky patři.) Pokud na portálu něco nemá být, tak by tu mělo být napsáno proč. Odoren

Na portál patří i sběratelské karetní hry, pokud sem někdo o nich dá zajímavé informace a pokud to nebude nestoudná reklama. Cílem je "neutrální a vyvážená informace o deskových hrách v nejširším smyslu (tj. i karetní kostková atd.)" Gorn
Naprosto souhlasím. --Odoren 17:15, 7. 2. 2006 (CET)
Sberatelske hrz jdou svzm konceptem proti spolecenskym hram, ktere se tu snazime predstavit. Nejsou zdaleka o tom si zahrat, ale je to spis sport, do ktereho je treba hrnout neomezeny proud penez. Navic jsou zalozene na vzvolani zavislosti u mladych hracu. Jejich propagace je propagace drogy, nemyslim si, ze by to sem patrilo... Musim rict, ze ze sveho moralniho hlediska bych vyrazne zvazoval, jestli se na tomto projektu chci podilet. Pogo 16:26, 8. 2. 2006 (CET)
No, dostáváme se do filosofické debaty. Základem je mit jasno v pojmech, abychom mohli formulovat cíle. Tedy konkrétně tohoto portálu. Má-li být otevřený, pak nelze zakazovat nic, co nepřekračuje deklarované cíle, poslání, ideu. K tomu bychom se měli dobrat před spoštěním Betaverze. Pogo, zkus něco zformulovat. --Odoren 16:51, 8. 2. 2006 (CET)
Jaké hry se zde snažíme představit? --Odoren 16:55, 8. 2. 2006 (CET)
Nemam problem s tim, aby to tu bylo co nejotevrenejsi jen s jednim omezenim a to jsou prave sberatelske hry z duvodu, ktere jsem uz napsal. Z meho vlastniho pohledu se to tu bude asi soustredit na moderni spolecenske hry. Z hlediska jejich oblibenosti mezi lidmi i z hlediska toho, ze tu takovy informacni portal chybi. Samozrejme nemam problem ani s abstraktnimi, karetnimi, kostkovymi hrami. Klicem k tomu, co se tu bude dit, budou ale podle me MSH. Pogo 18:40, 8. 2. 2006 (CET)
Teda v tomto směru musím (ač nerad) souhlasit s tím, že zakázat sběratelské (ať už karetní či figurkové hry) není dobrá myšlenka. Já sice souhlasím s tím co si Pogo o těchto hrách myslíš, ale jednou je to ve své podstatě společenská hra a tento portál je o společenských hrách. Holt se budeš muset víc snažit abys lidi přesvědčil, že ty "tvoje" hry jsou lepší než ty ošklivé sběratelské:-) A ohledně tvého morálního hlediska bych se jen tak zeptal co tvá spolupráce s jistou nejmenovanou firmou. Vždyť oni ty drogy na svých stránkách propagují na stejné úrovni na jaké by mohli být propagovány zde. (Teda sorry že rejpu:-)
--Jedudedek 14:07, 13. 2. 2006 (CET)
Mohu-li do toho mluvit, pak se zamýšlím nad tím, co na sběratelských hrách by mělo být proti duchu tohoto serveru. Ano, nosným principem těchto her bývá, že kdo do hry dá víc peněz, má, při zanedbání dalších faktorů, větší šanci na výhru. Nutno však dodat, že tento efekt, byť vycházející z jinačího principu, může nastat i u klasických hazardních her, jako je například poker - když nemáš peníze na dorovnání vkladu, nepomůže ti ani Royal flash v ruce.

Oprostíme-li se od tohoto faktu, který dělá sběratelské hry bussinesem, musíme uznat, že svůj půvab mají. Dá se to hrát stylem - koupíme si s kamarádem každý jeden balíček a vesele hrajeme, ale sestavování efektního balíčku hrám dodává další rozměr o jehož existenci by návštěvníci herního portálu neměli být šizeni. Druhou věcí ovšem je problém, jak tady hry jako je například Magic The Gathering dostatečně prezentovat. Napsat tu pouze pravidla, která jsou navíc živá, mockrát se už změnila a jistě ještě budou, ještě kouzlo hry dostatečně neukazuje, ale to už je problém pro člověka, který se do toho pustí. Takže jsem jednoznačně pro.
--Alnagon 8:30, 28. 4. 2006 (CEST)

Ad ten poker, to nemáš pravdu. Jestliže hráč nemá na dorovnání vkladu (což je většinou problém Nevady, při které se hraje s prachama na stole a není omezena výše příhozu) nevypadává ze hry, ale hraje jen o tu část do kdy ještě dorovnal, ostatní přihazují dále ale už ne na stejnou kupu ale vedle a v podstatě hrají hru ve hře jen mezi sebou, a jestli má ten co odpad Royal, tak vyhraje tu první kupu a nemusí se nijak strachovat, že by přišel o svý prachy :-) Jedudedek 08:43, 28. 4. 2006 (CEST)

Mimochodem a co Role Playing Games? Patří sem?

Alnagon 9:12, 28. 4. 2006 (CEST)

S těmi sběratelskými hrami je to složité. Musím říct, že zde neexistuje žádné pravidlo - přinejmenším ne psané, kterému se protiřečí. Portál však začali tvořit lidé, jejichž osobní názor je že propagovat sběratelské karetní hry není dobrá věc. Teď se samozřejmě pokouším mluvit za mnoho lidí najednou, což je dost tenký led a já si to uvědomuji. Abych se ale pokusil postavit diskuzi čelem a ne se jen z toho nějak vylhat, zkusím formulovat v čem vidím Zápory sběratelských her, i když to bude náročné. Prosím všechny, kteří sdílí můj názor aby se neostýchali moji argumentaci doplnit a upravit. Zrovna tak bych rád, kdyby se našel někdo kdo by pomohl sepsat stránku Klady sběratelských her.
Mimochodem bych Alnagona pokud skutečně chce obdržet fér odpověď na svoji otázku poprosil aby mi odpověděl na jednu věc. Myslíš si, že je dobré zakazovat dětem přístup k herním automatům a pokud ano tak proč? Co je na tom špatného? --Gorn 12:26, 28. 4. 2006 (CEST)
Tenhle způsob "diskusního fóra" má jednu zásadní nevýhodu. Je to poměrně nepřehledné. Až dnes jsem si všiml, že se tu po mně chce nějaká odpověď, takže se omlouvám, že jsem tak dlouho neodpověděl.
Předně chci říct, že respektuji přání duchovních otců tohoto portálu se tu o některých tématech nebavit stejně jako se tu třeba bavit o věcech, které téma přesahují. Koneckonců nejsem žádný militantní vyznavač sběratelských her, spíše naopak, moji kamarádi, kteří aktivně hrají MtG, ať už na turnajové úrovni nebo jenom mezi sebou, by mně možná směle označili za odpůrce těchto her. Ale to odbočuji od otázky.
A teď už konečně k otázce, ale vezmu to trochu obšírněji. Když jsem byl dítě, hrací automaty v komunistickém Československu neexistovaly, přesto si však jsem takřka jist, že kdyby byly na každém rohu a všem přístupné, nepatřil bych k lidem, kteří se tímhle baví. Myslím si, že je to z velké, z hodně velké části věc výchovy. Moje děti jsou ještě moc malé, abych mohl z vlastní zkušenosti říct, kde je vhodná otevřená diskuse a kde je nutný nějaký zákaz. Starší dcerce zakazuji pokudmožno jen věci, které jí mohou bezprostředně ublížit. A myslím tím věci jako vbíhání do vozovky nebo třeba lezení do výšek. S tou mladší je to ještě horší, té se ještě nic pořádně zakazovat nedá. Proto je moje představa možná naivní, ale myslím si, že důležitější než jakékoliv zákazy je důsledná a kvalitní výchova. Pokud jsou rodiče zodpovědní, mají přehled s kým se jejich děti stýkají a jakým směrem se formují jejich názory na základní věci, pak jim není potřeba cokoli zakazovat - nemají potřebu dělat nepatřičné věci. Je moje představa hodně zvrhlá?

--Alnagon 20:54, 3. 5. 2006 (CEST)

Na sledování takovýchto věcí je dobrá stránka Poslední změny, nebo při editování stránky která tě zajímá stačí označit Sledovat tento článek
Možná došlo trošku k nedorozumění, nikdo nikdy neřekl, že se o sběratelkých hrách nechce bavit - myslím si že je to přesně naopak. Je tu snaha se pokusit o seriózní diskuzi pokud možno oproštěnou od zbytečných hádek.
Ale abych se taky vrátil k tématu. Můžu se zeptat Alnagona a dalších jestli by tedy chtéli aby přístup k "výherním" k automatům, či k alkoholu nebyl omezován věkovou hranicí 18let. --Gorn 13:51, 16. 5. 2006 (CEST)


ad Role playin games - podle mně je sem má smysl dávat buď obsažně a dobře nebo vůbec. Pokud se do toho někdo skutečně pustí tak prosím, ale jinak bych tím zatím netříštil síly. --Gorn 13:05, 28. 4. 2006 (CEST)
Tak jsem zkusil napsat ty sberatelske hry :-) Pogo 00:22, 3. 5. 2006 (CEST)


Co by tu ještě mohlo být...

Napsal jsem neco o vysvetlovani pravidel, dve veci, ktere me ted jeste napadly:
- Kde se dá hra hrát? U her, ktere jsou u nas jen parkrat, by mohlo byt uvedeno, kde presne se daji zahrat, tedy treba Paluba, nebo cokoli.
- Herní kluby - CO takhle sekce herní kluby, kde by byl seznam a každý klub by mohl mit jednu stranku o sobe??? Tohle bohuzel nejde na hrajeme.cz, ale tady by to nemusel byt problem. Idealni by byla jasna struktura a navod: Stranka s nazvem Klub: Nazev, aby si ji kazdy klub mohl sam sobe si menit.

Pogo 11:35, 3. 3. 2006 (CET)

Jako další nápad bych viděl například stručné informace o lidech, kteří něco ve světě deskových her znamenají. --Gorn 02:05, 26. 8. 2006 (CEST)

Cíle navržené k odložení

Cíle odložené na později

Pokud někdo nesouhlasíte s tím že sem bylo něco přesunuto, dejte to zase zpátky.

Archiv

Další viz Budování portálu/Archiv