Dáma: Porovnání verzí

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
 
(Odkazy.)
 
(Není zobrazeno 8 mezilehlých verzí od 3 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
== Charakteristika ==
{{Infobox hra
| kód      = dam
| název    = Dáma
| foto      = dam.jpg
| hráčů    = 2
| věk      = 8
| délka    = 20 až 40 minut
| autor    =
| rok      = 12. století
| vydavatel =
| ocenění  =
| obchod    = dam
}}
''Místo vzniku:'' Francie
[[Kategorie:Abstraktní hry]]


Některé prameny, považované obvykle za spolehlivé a velmi dobře informované, kladou vznik této hry do velmi dávných dob. Encyklopedia Britannica tak umisťuje vznik dámy do starověkého Egypta. Přitom neexistuje jediný důkaz, který by tento názor podpořil. Hra [[Senet]], která se v této souvislosti nejčastěji uvádí jako její předchůdce, je s největší pravděpodobností předchůdcem dnešního [[Backgammon]]u a s dámou nemá nic společného.


''Počet hráčů:'' 2.
Podle některých legend vznikla dáma při obléhání Tróje. Známá jsou vyobrazení na řeckých amforách, na kterých si Ajax a Achiles krátí čas před bitvou hrou, o které se někteří domnívají, že by to snad mohla být dáma. Ve skutečnosti se jedná o hru [[Ludus latrunculi]]. Je to patrně ta samá hra, o které se ve svém díle zmiňuje Hérodotos. Nazývá jí názvy jako '''''petteia''''', '''''pessoi''''' nebo '''''polis'''''. Ale ani v této hře nemůžeme hledat předchůdce dámy.  


''Doporučený věk:'' alespoň 8 let.
[[Harold J. R. Murray]] zasvětil svůj život studiu dějin deskových her a patří v tomto oboru k uznávaným odborníkům. Své výzkumy ukončil kategorickým prohláčením, že dáma byla vymyšlena ve dvanáctém století, pravděpodobně někde na jihu Francie. Jako její nejpravděpodobnější předchůdkyni uvádí hru [[alquerque]], jejíž popis a vyobrazení bychom našli v patrně nejstarším souborném díle o deskových hrách, kodexu Alfonse X. Moudrého z konce třináctého století.


''Délka hry:'' 20 až 40 minut.
Do Čech se dáma dostala spolu s Habsburky v 16. století ze Španělska a Německa. I samotný název hry dáma je z německého '''''der Damm''''' - ''hráz'', ''přehrazení'', což ukazuje na způsob výhry této hry.


''Rok vydání:'' -600.
Dáma je nejrozšířenější deskovou hrou na této planetě a není proto divu, že jí téměř v každé zemi považují za svojí národní hru. A i proto se hraje v mnoha různých variantách.


''Autor:'' Egypťané.
* [[Česká dáma]] se hraje na desce 8×8
* [[Mezinárodní dáma]] se hraje na desce 10×10
* [[Keny]] (Turecká dáma)


Existují desítky variant této hry na nejrůznějších deskách, například [[Česká dáma]] se hraje na desce 8×8, zatímco [[mezinárodní|Mezinárodní dáma]] na desce 10×10.
= Odkazy =
 
* Tato hra na [http://hrejsi.cz/cgi/hry/hry.pl hrejsi.cz]: [http://hrejsi.cz/cgi/hry/hry.pl?hra=dam Pokladnice her], [http://hrejsi.cz/cgi/hry/prodej.pl?hra=dam Obchod]

Aktuální verze z 27. 2. 2008, 17:37

Dam.jpg
Počet hráčů 2
Doporučený věk 8
Délka hry 20 až 40 minut

Místo vzniku: Francie

Některé prameny, považované obvykle za spolehlivé a velmi dobře informované, kladou vznik této hry do velmi dávných dob. Encyklopedia Britannica tak umisťuje vznik dámy do starověkého Egypta. Přitom neexistuje jediný důkaz, který by tento názor podpořil. Hra Senet, která se v této souvislosti nejčastěji uvádí jako její předchůdce, je s největší pravděpodobností předchůdcem dnešního Backgammonu a s dámou nemá nic společného.

Podle některých legend vznikla dáma při obléhání Tróje. Známá jsou vyobrazení na řeckých amforách, na kterých si Ajax a Achiles krátí čas před bitvou hrou, o které se někteří domnívají, že by to snad mohla být dáma. Ve skutečnosti se jedná o hru Ludus latrunculi. Je to patrně ta samá hra, o které se ve svém díle zmiňuje Hérodotos. Nazývá jí názvy jako petteia, pessoi nebo polis. Ale ani v této hře nemůžeme hledat předchůdce dámy.

Harold J. R. Murray zasvětil svůj život studiu dějin deskových her a patří v tomto oboru k uznávaným odborníkům. Své výzkumy ukončil kategorickým prohláčením, že dáma byla vymyšlena ve dvanáctém století, pravděpodobně někde na jihu Francie. Jako její nejpravděpodobnější předchůdkyni uvádí hru alquerque, jejíž popis a vyobrazení bychom našli v patrně nejstarším souborném díle o deskových hrách, kodexu Alfonse X. Moudrého z konce třináctého století.

Do Čech se dáma dostala spolu s Habsburky v 16. století ze Španělska a Německa. I samotný název hry dáma je z německého der Damm - hráz, přehrazení, což ukazuje na způsob výhry této hry.

Dáma je nejrozšířenější deskovou hrou na této planetě a není proto divu, že jí téměř v každé zemi považují za svojí národní hru. A i proto se hraje v mnoha různých variantách.

Odkazy