Diskuse:Rummy

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče
Verze z 31. 8. 2006, 10:17, kterou vytvořil Alnagon (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ahoj lidi,

potřebuju poradit, jako dítě jsem hrával s babičkou a dědou karetní hru, které říkali "žolíky" a ta mne zaujala natolik, že jsem nikdy nedokázal hrát jinou žolíkovou hru, žádná nebyla tak skvělá, u všech mě štvalo jejich omezení. Zkusím hru popsat, schválně, jestli ji někdo znáte a případně jí přiřadíte příslušný název. Bez znalosti názvu se mi nechce hru přímo vystavit.

Hra je pro 2 až 4 hráče, používají se klasické kanastové karty se čtyřmi žolíky.

Každý hráč dostane do ruky 12 karet, pouze předák 13, přičemž jednu hned odhodí do odhazovací řady. Hráči si postupně buď lížou, nebo si vezmou libovolný počet naposledy odhozených karet (ty se vyhazují tak, aby byla vždy vidět hodnota všech karet) přičemž tu "nejstarší" z nich musí okamžitě vyložit před sebe na stůl. Při prvním vykládání je omezen tím, že k vyložení nesmí použít jinou kartu z takto vzatých, součet bodových hodnot všech vyložených karet musí být alespoň 42 a mezi vyloženými kartami musí být alespoň jedna čistá postupka(bez žolíka). Po splnění této podmínky může hráč vykládat dál bez omezení, nebo ukončit kolo. Má-li hráč už před sebou něco vyloženo, může svůj tah zahájit i vzetím celé odhazovací řady bez povinnosti vykládat. Hráč samozřejmě může vykládat i v případě, že si kartu líznul. V každém tahu může vyložit nebo přiložit ke svým kartám libovolný počet karet, ale vždy mu musí alespoň jedna zbýt v ruce.

Vykládají se buď trojice nebo čtveřice karet stejné hodnoty ale vzájemně různých barev, nebo libovolně dlouhé plynulé postupky v jedné barvě, sekvence je 2,3...10,J,Q,K,A. Trojice karet nesmí obsahovat dva žolíky.

Má-li hráč v ruce kartu, kterou lze zaměnit za již vyloženého žolíka (ať svého nebo cizího), smí tak ve svém tahu učinit, ale musí již mít vyloženo, nebo si pomocí tohoto žolíka vyložit.

Tah hráč ukončuje odhozením jedné karty na odhazovací řadu, případně, pokud na začátku tahu bral z odhazovací řady a alespoň jedna karta tam už leží, může tah ukončit pouze pokynem k pokračování.

Má-li hráč před koncem svého tahu jen jednu kartu v ruce, může touto kartou hru uzavřít.

Všichni hráči si sečtou bodové hodnoty svých karet a odečtuo od toho hodnoty karet zbylých v ruce. Uzavírající získá 10 bodů navíc.

Pokud některý z hráčů nedosáhl předem stanoveného počtu bodů (zpravidla 1000), rozdává dosavadní předák a hraje se znovu.

Alnagon (teď už pod svou pravou identitou)