A Game of Thrones
Počet hráčů | 3-5 | |||
Doporučený věk | 12 | |||
Délka hry | 120 až 240 minut | |||
Autor | Christian T. Petersen | |||
Vydání |
|
Fantasy hra podle románu A Song of Ice and Fire (Píseň ledu a ohně) George R. R. Martina.
Vítejte v Západozemí!
Král Robert Baratheon je mrtev a v zemích Západozemí se schyluje k válce. Rod Lannisterů, jejichž dcera Cersei byla ženou Roberta Baratheona, si dělá nároky na trůn pro svého mladšího syna Joffreyho. Protože Stannis Baratheon ví, že Robert nebyl pravým otcem Joffreyho, dělá si sám po právu na trůn nároky. Na Železných ostrovech se rod Greyjoyů chystá pustit do druhé rebelie, tentokrát však s mnohem vyšším cílem. Na severu shromažďuje rod Starků síly k obraně svých práv a na jihu zámožný rod Tyrellů skrývá svou odvěkou touhu dosednout na Železný trůn. Jak se armády začínají shromažďovat a havrani přelétají sem a tam, stává se střet králů nevyhnutelným.
Pravidla
Úvod
Děkujeme Vám za zakoupení stolní hry Hra o trůny. Ponoříte se v ní do zajímavého světa králů a královen, rytířů a šlechtičen, mečů a vařené kůže z pera Georgea R. R. Martina. Je to epický příběh zasazený do kruté země s temným dědičstvím.
Jako hráč Hry o trůny ovládáte jeden z urozených rodů: Lannister, Stark, Baratheon, Tyrrell nebo Greyjoy. Pomocí plánování, diplomacie a přezíravé karetní hry budete usilovat o kontrolu největšího počtu pevností a měst, aby ste si nakonec mohli pro sebe a svůj rod nárokovat samotný Železný trůn.
Cíl hry
Stolní hra Hra o trůny trvá všeho všudy 10 tahů. Na konci desátého tahu se stane vítězem ten hráč, kterýu ovládá největší počet měst a pevností na hracím plánu.
Počet hráčů
Hra je vytvořena přednostně pro 5 hráčů. Můžou si ji ovšem zahrát i tři nebo čtyři hráči. Pravidla pro takové varianty naleznete mezi speciálními pravidly na konci této příručky.
Herní materiál
V herní krabici najdete:
- 75 žetonů rozkazů (15 na rod)
- 100 žetonů moci (20 na rod)
- 15 žetonů vlivu (3 na rod)
- 5 žetonů zásob (1 na rod)
- 35 karet rodů (7 na rod)
- 5 karet počátečního rozmístění (1 na rod)
- 30 karet Westeros
- 50 dřevěných jednotek pěšáků
- 20 dřevěných jednotek rytířů
- 30 dřevěných jednotek lodí
- 1 žeton útoku divokých
- 3 žetony neutrálních armád
- 1 žeton King´s Landing
- 1 žeton Sunspear
- 1 žeton Eyrie
- 1 žeton Valyrijský ocelový meč
- 1 žeton Poštovní havran
- 1 žeton Železný trůn
- 1 hrací plán
- 1 žeton pořadí
- 1 pravidla
Před prvním hraním je potřeba vyštípat všechny žetony z kartonu, který je drží pohromadě.
Žetony rozkazů
Každý rod dostane 15 kulatých žetonů rozkazů, 3 od každého z následujících:
- Pochod (sekyra)
- Podpora (železná rukavice)
- Nájezd (pochodeň)
- Konsolidace sil (koruna)
- Obrana (helma)
Jsou použity během fáze plánování, aby ste mohli tajně zadat vašim jednotkám (pěšákům, rytířům a lodím) na mapě příkazy.
Žetony moci
Tyto žetony ve tvaru erbu představují politický a ekonomický vliv mezi lidmi a nižší šlechtou Západozemí. Používají se, když se ucházíte v dražbě o pozici na stupnici vlivu, pro podporu Noční hlídky proti útokům Divokých a k nastolení vlády na hracím plánu.
Pěšáci, rytíři a lodě
Tyto dřevěné kameny representují armádní sílu vašeho rodu.
Karty rodu
Každý hráč dostane 7 unikátních karet svého rodu, které představují důležité postavy z knih Píseň ledu a ohně. Tyto postavy jsou použity jako vůdci ve vašich bitvách proti soupeřícím rodům.
Karty Westeros
Tyto karty jsou rozděleny do tří odlišných skupin (I, II, III) a představují zvláštní události a běžné úkoly během fáze Westeros.
Karta počátečního rozmístění
Před začátkem hry dostane každý hráč kartu svého rodu. Ta popisuje začáteční pozice jednotek jeho rodu a počáteční rozmístění rodu na stupnici vlivu a stupnici zásobování. Karty počátečního rozmístění se používají jenom před začátkem hry a ve hře samotné význam již nemají.
Železný trůn, Valyrijský ocelový meč, Poštovní havran
Tyto tři velké kartonové žetony dostává vždy nejsilnější hráč v každé ze tří oblastí vlivu (Železný trůn, Poddaní a Královský dvůr). Žetony dávají svému majiteli během hry zvláštní schopnosti.
Hrací plán
Hlavní součástí samotné Hry o trůny je hrací plán. Je rozčleněn do několika sekcí, z nichž největší, mapa Západozemí, je rozdělena na početné pevninské a mořské území. Dalšími částmi hracího plánu jsou: Záznamník útoku Divokých, tři Oblasti vlivu, Zásobovací záznamník a Záznamník herního tahu.
Příprava hry
Před samotným hraním se řiďte těmito pokyny:
- Rozložte hrací plán na stůl.
- Položte žetony neutrálních armád (King’s Landing, Eyrie a Sunspear) na patřičná místa na hracím plánu. Vyjádřují neutrální síly v těchto oblastech.
- Žeton útoku Divokých položte na políčko 0 na Záznamníku útoku Divokých v severní části Západozemí.
- Žeton pořadí kola položte na Tah 1.
- Všechny žetony moci (všech rodů) dejte na hromádku vedle hracího plánu. Tato hromádka se nazývá Bank moci.
- Každý hráč si náhodně vybere kartu počátečního rozmístění jednoho rodu, aby se určilo, za jaký rod bude po zbytek hry hrát.
- Každý hráč si vezme sedm karet svého rodu.
- Oddělte od sebe tři hromádky karet Westeros (každá hromádka karet je označena na rubu římskou číslicí I, II nebo III). Jednotlivé hromádky zamíchejte a položte vedle hracího plánu lícem dolů.
- Hráči rozmístí své jednotky a žetony podle toho, jak je napsáno na kartě počátečního rozmístění jejich rodu. Udělají tak v tří krocích:
- Každý hráč položí svůj osmihranný žeton vlivu na svou startovní pozici v každé ze tří oblastí vlivu.
- Každý hráč teď obdrží 5 žetonů moci z Banku moci. Poznámka: vždy při obdržení žetonu moci si hráč musí vzít žeton, náležící jeho rodu (hráč Starků si například nikdy nemůže vzít žeton moci Lannisterů). Žetony moci v hráčově držbě se nazývají dostupná moc. Žetony dostupné moci musí být ostatním hráčům na očích (kromě dražby).
- Každý hráč teď položí své startovní jednotky (pěšáky, rytíře a lodě) na území, označena na své kartě počátečního rozmístění.
- Na stupnici King´s Court má být Greyjoy pátý a Tyrrel čtvrtý = oficiální úprava pravidel
Příprava hry je teď u konce a může začít samotná hra.
Pořadí tahů
Stolová hra Hra o trůny se hraje po celých 10 tahů, z nichž každý je rozdělen do tří fází, hraných v následujícím pořadí:
- fáze Westeros (nehraje se v prvním kole)
- fáze Plánování
- fáze Akcí
Po fázi Akcí v 10. kole hra končí a hráč, kontrolující oblasti s největším počtem měst a pevností (vysvětleno v dalším textu).
Fáze Westeros
Fáze Westeros představuje zvláštní i běžné události v Západozemí. Tato fáze se v prvním kole přeskočí a rovnou se přistoupí k fázi plánování.
Fáze Westeros se skládá z následujících kroků:
- Posunutí žetonu pořadí tahu
- Otočení vrchní karty každého ze tří balíčků Westeros.
- Zahrání vrchní karty balíčku I.
- Zahrání vrchní karty balíčku II.
- Zahrání vrchní karty balíčku III.
- Položení všech tří karet naspod svých balíčků.
- Přistoupení k fázi Plánování.
- Karty jsou popsány na konci těchto pravidel
Karty Westeros
Ve hře se nachází tři balíčky karet Westeros (I, II a III). Během každé fáze Westeros je vrchní karta každého balíčku obrácena (všechny tři naráz) a následně zahrána podle pořadí (začínajíc balíčkem I). Hráči zahrají tyto karty zplněním instrukcí, na nich vytištěných, tak jak je popsáno níže nebo na zadní straně těchto pravidel.
Pravidla pro každou z karet Westeros jsou zhrnuta na zadní straně těchto pravidel. Čtyři karty ale vyžadují více pozornosti a vysvětlení. Jsou to: Zásobování, Zhromažďování, Střet králů a Útok Divokých. Tyto karty jsou vysvětleny níže:
Zásobování
Armády vyžadují nezčetné množství zásob: jídlo, vodu, ocel, koně, šatství atd. I v dnešní době je faktem, že armáda může být jenom tak veliká, jak dovolují její zásoby. Bez dostatečných zdrojů armáda začne chátrat a vojáci se rozprchnou. V stolní Hře o trůny znázorňuje Zásobovací záznamník vztah mezi armádou a jejím přístupem k zásobám.
Fáze plánování
- V této fázi hráči použijí své žetony, aby udělili rozkazy svým jednotkám.
- hráči najednou udělí rozkazy.
- Hráči najednou rozkazy ukáží.
- Hráči mohou využít poštovního havrana.
Zadávání rozkazů
- Hráči tajně a všichni najednou umisťují žetony rozkazů na desku do oblastí, kde mají své jednotky.
- Aby se tedy na území mohl umístit rozkaz, je nutné aby se na něm vyskytovala alespoň jedna jednotka.
- Na jedno území smí být umístěn pouze jeden žeton.
- Každý rod má deset normálních žetonů, dva od každého z následujících
- Pochod (0,-1)
- Nájezd
- Podpora
- Konsolidace síly - může být umístěna jen na pevninu
- Obrana (+1,+1)
- a pět žetonů speciálních (s hvězdičkou)
- Pochod (+1)
- Nájezd (+1)
- Podpora (+1)
- Konsolidace síly - může být umístěna jen na pevninu
- Obrana (+2)
- Hráč může použít všech deset normálních žetonů a tolik žetonů speciálních, kolik má hvězdiček na stupnici vlivu královského dvora.
Ukázání rozkazů
- Poté, co hráči rozmístili rozkazy, je všichni naráz otočí lícem navrch.
Poštovní havran
- Hráč, který je pánem Poštovního havrana, může nahradit jeden ze svých rozkazů jedním ze svých speciálních rozkazů (ovšem pouze v případě, že v předchozí fázi neumístil všechny speciální rozkazy na plán).
Fáze akcí
- Během této fáze se provedou akce naplánované v předchozí fázi
- Akční fáze se provádí ve třech krocích:
- Splnit rozkaz nájezd
- Splnit rozkaz pochod (a z toho plynoucí bitvy)
- Splnit rozkaz konsolidace síly
Splnění rozkazu nájezd
- Hráči, kteří umístili rozkazy nájezd nyní mohou tyto nájezdy vykonat. Každý hráč, když na něj přijde řada, může splnit rozkaz jednoho ze svých žetonů. Jako první je na řadě hráč, který je nejvíše a po něm následují další hráči dle pořadí na stupnici Železný trůn. Poté co se provedou všechny nájezdy.
- Splnění rozkazu nájezd znamená, že odstraníte svůj žeton nájezdu z hracího plánu a zároveň odstraníte jeden protihráčův žeton nájezdu, podpory nebo konsolidace sil. Odstranit smíte jen žeton z území, které sousedí z vaším územím z tímto rozkazem nájezdu.
- Jestliže úspěšně provedete nájezd (odstraníte protivníkův rozkaz), provedli jste tzv. drancování. Za to dostanete jeden žeton moci z hromádky.
- Rozkaz nájezd umístěný na pevnině nemůže být nikdy proveden na moři. Nájezd z moře může být ovšem veden jak na moře, tak na pevninu.
- Rozkaz nájezd nepostihuje a nemůže mít za cíl rozkazy pochod a obrana.
- jestliže se na okolních územích nenachází žádný rozkaz konsolidace sil, podpora a nebo nájezd, váš rozkaz je odstraněn bez efektu. Můžete se též rozhodnout neprovést rozkaz i za předpokladu, že jste jeho provedení schopni.
Splnění rozkazu pochod
- Pochodem přemisťujete své jednotky a napadáte nepřátelská území. Když nějaká oblast dostane rozkaz k pochodu, můžete přemístit všechny nebo jen některé jednotky.
- Je možné přesunout jednotky z jednoho území do několika sousedních. Pouze na jednom z těchto území smí být nepřátelská jednotka.
- Rozkaz nemusí být využit a celá jednotka může zůstat na původním území.
- jednotka se smí přemístit jen na sousední území. Vyjímkou je pohyb s využitím vlastních lodí.
- Dvě území na pevnině spojené jedinou mořskou oblastí nebo spojenými mořskými oblastmi, na každé z nichž se nachází hráčova loď, se považujípro účely pochodu a ústupu za sousedící.
- I když použijete přesun lodí, jeden rozkaz pochodu může způsobit jen jednu bitvu.
- Nikdy nemůžete použít loď protihráče, i kdyby vás nechal.
- Není stanoven žádný limit přesunu pomocí lodí uskutečněných v jednom kole.
- Lodě se mohou účastnit přesunu, nebo tvořit článek přesunu, bez ohledu na to, jestli měli zadaný nějaký rozkaz.
Nastolení vlády
- Když z některé oblasti odejdou všechny vaše jednotky, strácíte zde vládu. Můžete zde ovšem vládu nastolit. K tomu dojde, umístíte-li žeton použitelné moci na území, které jste právě opustili. Tento žeton představuje nadvládu vašeho rodu nad danou oblastí a zůstane tam, dokud se tam úspěšně nepřemístí nepřátelská jednotka.
Bitva
- Když přemístíte své jednotky na území obsazené jednotkami jiného rodu, dojde k bitvě ihned jak dokončíte pohyb z konkrétního příkazu pochod.
- Bitvy se řeší porovnáním bojové síly zúčastněných stran. Vítězem je ten, kdo má nejvyšší bojovou sílu. Ta je ovlivněna jednotkami v bitvě, podporou, příkazy k obraně, rozkazy pochodu, Valyrijským mečem a kartami rodu.
Podpora
- Přilehlá oblast může "vyslat" podporu jen pokud na ní je rozkaz Podpora.
- Rozkaz podpora se zadává, protože hráč předpokládá, že sousední jednotky budou potřebovat podporu v boji.
- Hráč může podporovat jak vlastní tak bitvy jiných rodů.
- Jestliže hráč podporuje bitvu (ať útočníka nebo obránce), znamená to, že síla jeho jednotek se přičte k síle podporovaného hráče. Hráč nemůže podporu rozdělit ani podpořit jen částí svých jednotek. Buď podpoří vším, nebo nepodporuje.
- V rámci jednoho kola může hráč s rozkazem Podpora podpořit i několik bitev.
- Lodě mohou podpořit bitvu jak na moři tak na pevnině. Pozemní jednotky mohou podpořit jen bitvy na souši.
- Jednotky, které dávají podporu zůstávají stát na svém místě.
- Nyní hráči oznámí jaká je jejich bojová síla, síla jednotek včetně všech bonusů a podpor.
- Pak následuje zahrání karet rodu
- Každý hráč si tajně vybere jednu ze sedmi karet rodu. Oba hráči jí najednou vyloží před sebe.
- Po vyložení karty se nejprve zahraje použitelná speciální vlastnost. Pak každý hráč přidá bojovou sílu své karty ke své celkové bojové síle.
- Ačkoliv hráči volí kartu rodu tajně, jsou oběma hráčům známé! Hráč si tedy může před výběrem prohlédnout karty protivníka. Až samotný výběr pak probíhá tajně.
- Jestliže útočník nebo obránce vlastní Valyrijský meč, může ho teď použít. Za použití získá +1 k celkové bojové síle. Meč však může použít pouze jedenkrát za kolo!
Konec bitvy
- Obě strany si teď spočítají celkovou bojovou sílu za
- jednotky v bitvě
- bonus/postih za rozkaz pochod či obrana
- podporu z přilehlých oblastí
- speciální schopnosti na kartě rodu
- bonus bojové síly na kartě rodu
- Valyrijský meč
- Hráč s vyšší bojovou silou vyhrává bitvu. V případě shodné bojové síly vyhrává hráč s vyšší pozicí na stupnici léna.
- Po vyhodnocení bitvy se určí ztráty v boji. Ty může utrpět pouze hráč, který v proběhlé bitvě prohrál. Ztráty se určí podle počtu mečů na rodové kartě vítěze (co meč to ztráta jednotky) od jejichž počtu se odečte počet pevností na rodové kartě poraženého.
- Poté se poražená strana musí stáhnout.
- Jestliže prohrál útočník, musí se všechny jeho přeživší jednotky stáhnout na pole, ze kterého byl veden útok.
- Prohrál-li obránce musí všechny své jednotky stáhnout na jedno jediné pole, které buď ovládá nebo je prázdné (není zde cizí jednotka ani žeton moci jiného rodu). Nesmí se však stáhnout na pole, ze kterého byl veden útok!
- Pozor! Při stahování je nutné hlídat, aby nebyl překročen limit jednotek v armádě - když ustupuji dvěma jednotkami na pole, kde mám jednotky tři, ale smím mít maximálně 4 jednotky, pak musím jednu z ustupujících jednotek odstranit ze hry. To znamená, že ačkoliv jsem v bitvě nepřišel o žádné jednotky, můžu o ně i tak přijít pakliže nemají kam ustoupit.
- Jednotky, které ustoupily se položí na bok. Nemají žádnou bojovou sílu a jsou-li v tomto kole donuceny opět ustoupit, jsou automaticky zničeny.
Splnění rozkazu konsolidace síly
- V této fázi hráči všichni najednou získají z hromádky žetony vlivu za každý svůj na desce umístěný rozkaz konsolidace síly a za každou korunku, nacházející se na území s tímto rozkazem.
Konec hry
- Hru o trůny je možné vyhrát jedním ze dvou následujících způsobů:
- Hráč, který po deseti kolech ovládá nejvíce oblastí s městy a pevnostmi
- Jestliže dva hráči skončí nerozhodně, pak vítězí ten, kdo má vyšší pozici na stupnici zásob. Jestliže je hra stále nerozhodně, hráč, který má nejvyšší použitelnou sílu vyhrává. Nerozhodne-li ani to, končí hra remízou.
- Hráč ovládá sedm oblastí s městy a pevnostmi
- Jestliže některý hráč ovládne kdykoliv během hry sedm oblastí s městy a pevnostmi, je hra okamžitě ukončena a dotyčný hráč prohlášen za vítěze.
- Hráč, který po deseti kolech ovládá nejvíce oblastí s městy a pevnostmi
Další pravidla
Neutrální síly
- Na začátku hry jsou umístěny speciální žetony na King´s Landing, Eyrie a Sunspear. Číslo na těchto žetonech představuje sílu jejich neutrálních jednotek, které zabraňují ve vpochodování do dotyčné oblasti.
- Aby jste mohli napochodovat do této oblasti, musí mít vaše jednotky spolu s podporujícími alespoň stejnou sílu.
- Vpochodování do neutrální oblasti nevyvolá bitvu, takže se nehrají karty rodu. Modifikátor rozkazu pochod se ovšem započítává.
Hra ve třech hráčích
- Greyjoy a Tyrell nehrají. Jejich počáteční jednotky se však umístí a představují neutrální síly. Jejich žetony vlivu a zásob se neumisťují.
- K okamžitému vítězství je potřeba 8 měst.
Hra ve čtyřech hráčích
- Nehraje Greyjoy. Stejně jako ve třech hráčích jsou jeho jednotky rozmístěny na plán jako neutrální síly.
Omezení žetonů
- Všechny žetony a jednotky ve hře jsou omezeny svým počtem. Jesliže má hráč všech 20 žetonů moci, nemůže dostat další, dokud některé nepoužije při dražbě.
Ostrovy
- DRAGONSTONE, PYKE, THE ARBOR jsou ostrovy a jako takové se považují za pevninu. Z toho vyplývá, že se po nich nedá pohybovat lodí. Pozemní jednotky se odsud ovšem mohou dostat jedině pomocí lodní přepravy.
Řeky
- Hranice pevninských území jsou vyznačeny bílou čarou. Některé hranice jsou však modré - ty představují velké řeky. Přes řeku nelze přejít, leda by byl na ní vyznačen most. Ty jsou na hracím plánu jen dva a to na THE TWINS a na CRACKCLAW POINT.
Sever
- Oblast nad CASTLE BLACK, která se nepovažuje za součást hracího pole a tudíž na ní nelze vstupovat s jednotkami.
Karty Westeros
Winter Is Coming
- Zima se blíží
Ihned zamíchejte tento balíček a otočte novou kartu.
Last Days of Summer
- Poslední dny léta
Nic se neděje, pokračujte ve hře.
Sea of Storms
- Moře se bouří
Hráči nemohou umístit rozkazy nájezd.
Storm of Swords
- Bouře mečů
Hráči nemohou umístit rozkazy obrana.
Supply
Clash of Kings
Feast for Crows
Wildling Attack
Mustering
Game of Thrones
Rains of Autumn
Obrázek mamuta
Karty rodů
STARK
- Catelyn Stark
- Váš bonus z rozkazu obrana je v této bitvě dvojnásobný.
- Maester Luwin
- Jestliže vyhrajete tuto bitvu, můžete si vzít zpět do ruky jednu z odhozených karet rodu
- Robb Stark
- Útočící rytíři ve vaší armádě přidávají +3 k bojové síle (namísto obvyklých +2)
BARATHEON
- Melisandre of Asshai
- Jestliže vyhrajete tuto bitvu, můžete utratit jeden žeton použitelné moci a vybrat si za to jednu kartu rodu z ruky poraženého a odhodit ji.
- Renly Baratheon
- Jestliže vyhrajete tuto bitvu, můžete vylepšit jednoho pěšáka (který se této bitvy účastnil) na rytíře.
- Salladhor Saan
- Bojová síla protivníkových podporujících lodí je snížena na 0.
LANNISTER
- Ser Jaime Lannister
- Jestliže vyhrajete tuto bitvu, vezměte si dva žetony použitelné moci.
- Cersei Lannister
- Jestliže vyhrajete tuto bitvu, odstraňte poraženému jakýkoli žeton rozkazu.
- Vargo Hoat
- Útočící pěšák ve vaší armádě přidává +2 k bojové síle (namísto obvyklých +1)
GREYJOY
- Asha Greyjoy
- Jestliže vyhrajete tuto bitvu, můžete ihned odstranit rozkaz podpora nebo konsolidace síly na oblasti moře nebo pevniny přiléhající k bitevnímu poli.
- Balon Greyjoy
- Bojová síla vůdce vašeho protihráče je 0
- Victarion Greyjoy
- Útočící lodě vaší armády přidávají k bojové síle +2 (namísto obvyklých +1)
TYRELL
- Ser Loras Tyrell
- Ihned zabijte jednoho útočícího nebo bránícího se pěšáka vašeho protihráče
- Briene of Tarth
- Ihned odhoďte protihráčův rozkaz obrana na bitevním poli
- Queen of Throns
- Zrušíte speciální vlastnosti na kartě rodu vašeho protivníka