Člověče, nezlob se! (rodina): Porovnání verzí

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
 
(Není zobrazeno 9 mezilehlých verzí od 4 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
== Charakteristika ==
{{Infobox hra
| kód      =  
| název    = Člověče, nezlob se! (rodina)
| druh      = rodina
| foto      =  
| hráčů    = 2-6
| věk      = 6
| délka    = 30 až 90 minut
| autor    =
| rok      = 17. století
| vydavatel =
| ocenění  =
| obchod    =
}}
Po celém světě najdeme pod nejrůznějšími jmény další varianty této hry, jen drobně se lišící v některých pravidlech. Mezi jinými je to korejská hra [[Nyout]] stará nejméně 17 století, cejlonská Panča nebo Edris a Jin ze Sýrie. Hra pronikla do Evropy ve větší míře až poté, co byla v Anglii roku 1896 uvedena na trh pod názvem [[Ludo]]. Němci ji převzali jednak pod stejným názvem, ale kromě toho začali vyrábět další obměnu, [[Mensch ärgere dich nicht]] (České ''Člověče, nezlob se!'' je doslovným překladem tohoto názvu, i když česká pravidla více odpovídají anglickému Ludu). Ve Švýcarsku se tato varinta jmenuje Eile mit Weile (Spěchej pomalu) v USA Frustration. I naše [[Člověče, nezlob se!]] si získalo velkou popularitu a dodnes patří k nejznámějším deskovým hrám. Existují také moderní varianty, jako třeba [[Matfyzácké Člověče, nezlob se!]], kde hrají všichni hráči se všemi figurkami.


''Počet hráčů'': 2 až 6
Varianty hry Člověče, nezlob se!:


''Doporučený věk'': alespoň 6 let
* [[Pačísí]] - indická varianta
 
* [[Ludo]] / Člověče, nezlob se! - anglická a česká varianta
''Délka hry'': 30 až 90 minut
* [[Mensch ärgere dich nicht]] / Eile mit Weile / Frustration - německá, švýcarská a americká varianta
 
* [[Matfyzácké Člověče, nezlob se!]] - moderní, bláznivá varianta (nijak složitá, jak by název mohl mylně napovídat)
Po celém světě najdeme pod nejrůznějšími jmény další varianty této hry, jen drobně se lišící v některých pravidlech. Mezi jinými je to korejská hra [[Nyout]] stará nejméně 17 století, cejlonská Panča nebo Edris a Jin ze Sýrie. Hra pronikla do Evropy ve větší míře až poté, co byla v Anglii roku 1896 uvedena na trh pod názvem Ludo. Němci ji převzali jednak pod stejným názvem, ale kromě toho začali vyrábět další obměnu, Eile mit Weile (Spěchej pomalu). I naše Člověče nezlob se! si získalo velkou popularitu a dodnes patří k nejznámějším deskovým hrám.
* [[Patolli]] - korejská varianta
 
* [[Nyout]] - aztécká varianta
* [[Člověče, nezlob se! - Ludo | Člověče, nezlob se!]] - Ludo
* [[Matfyzácké Člověče, nezlob se!]]
* [[Nyout]]
* [[Pačísí]]
* [[Patolli]]

Aktuální verze z 23. 1. 2013, 00:41

Počet hráčů 2-6
Doporučený věk 6
Délka hry 30 až 90 minut

Po celém světě najdeme pod nejrůznějšími jmény další varianty této hry, jen drobně se lišící v některých pravidlech. Mezi jinými je to korejská hra Nyout stará nejméně 17 století, cejlonská Panča nebo Edris a Jin ze Sýrie. Hra pronikla do Evropy ve větší míře až poté, co byla v Anglii roku 1896 uvedena na trh pod názvem Ludo. Němci ji převzali jednak pod stejným názvem, ale kromě toho začali vyrábět další obměnu, Mensch ärgere dich nicht (České Člověče, nezlob se! je doslovným překladem tohoto názvu, i když česká pravidla více odpovídají anglickému Ludu). Ve Švýcarsku se tato varinta jmenuje Eile mit Weile (Spěchej pomalu) v USA Frustration. I naše Člověče, nezlob se! si získalo velkou popularitu a dodnes patří k nejznámějším deskovým hrám. Existují také moderní varianty, jako třeba Matfyzácké Člověče, nezlob se!, kde hrají všichni hráči se všemi figurkami.

Varianty hry Člověče, nezlob se!: