Člověče, nezlob se! (rodina): Porovnání verzí

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
 
m
 
(Není zobrazeno 15 mezilehlých verzí od 5 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
=Charakteristika=
{{Infobox hra
| kód      =  
| název    = Člověče, nezlob se! (rodina)
| druh      = rodina
| foto      =
| hráčů    = 2-6
| věk      = 6
| délka    = 30 až 90 minut
| autor    =
| rok      = 17. století
| vydavatel =
| ocenění  =
| obchod    =
}}
Po celém světě najdeme pod nejrůznějšími jmény další varianty této hry, jen drobně se lišící v některých pravidlech. Mezi jinými je to korejská hra [[Nyout]] stará nejméně 17 století, cejlonská Panča nebo Edris a Jin ze Sýrie. Hra pronikla do Evropy ve větší míře až poté, co byla v Anglii roku 1896 uvedena na trh pod názvem [[Ludo]]. Němci ji převzali jednak pod stejným názvem, ale kromě toho začali vyrábět další obměnu, [[Mensch ärgere dich nicht]] (České ''Člověče, nezlob se!'' je doslovným překladem tohoto názvu, i když česká pravidla více odpovídají anglickému Ludu). Ve Švýcarsku se tato varinta jmenuje Eile mit Weile (Spěchej pomalu) v USA Frustration. I naše [[Člověče, nezlob se!]] si získalo velkou popularitu a dodnes patří k nejznámějším deskovým hrám. Existují také moderní varianty, jako třeba [[Matfyzácké Člověče, nezlob se!]], kde hrají všichni hráči se všemi figurkami.


''Počet hráčů'': 2-4
Varianty hry Člověče, nezlob se!:


''Doporučený věk'': alespoň 6 let
* [[Pačísí]] - indická varianta
 
* [[Ludo]] / Člověče, nezlob se! - anglická a česká varianta
''Délka hry'': 30 až 90 minut
* [[Mensch ärgere dich nicht]] / Eile mit Weile / Frustration - německá, švýcarská a americká varianta
 
* [[Matfyzácké Člověče, nezlob se!]] - moderní, bláznivá varianta (nijak složitá, jak by název mohl mylně napovídat)
 
* [[Patolli]] - korejská varianta
Klasický závod na desce, z domečku do domečku!
* [[Nyout]] - aztécká varianta
 
Hra postavená především na náhodě, vhodná pro malé děti, společnosti po půlnoci a osoby pod vlivem alkoholu.
 
 
=Pravidla matfyzáckého člověče=
 
==Zahajovací pozice==
 
*Každému hráči patří jeden startovní domeček (domeček) a jeden cílový domeček (chlíveček) stejné barvy.
*V každém startovním domečku stojí 4 figurky, z nichž každá má jinou barvu.
*Hráče lze označit podle barvy jejich domečků, nikoli podle barvy figurek.
 
==Cíl hry==
Dovést do svého chlívečku po jedné figurce od každé barvy.
 
==Tahy==
*Každý hráč jednou hodí kostkou. Hráč, kterému padne nejvyšší počet ok, začíná.
*Dále se hráči na tahu pravidelně střídají ve směru chodu hodinových ručiček.
*Části tahu. Hráč, který je na řadě, hodí kostkou. Pokud padne šestka, může hod opakovat tak dlouho, dokud mu padají šestky. Hody musí použít ve správném pořadí, čili nejdříve použije všechny šestky a teprve nakonec zbylé číslo.
*Tahy jsou povinné. Nemůže-li hráč hod provést, musí se jej vzdát. Podobně padne-li mu několik šestek a nemůže-li je všechny využít, musí se přebytečných hodů vzdát.
 
===Pohyb kamenů===
*Nasazení - Pokud hráči padne šestka, může jí využít k nasazení. Vezme ze svého domečku figurku libovolné barvy a postaví ji na své startovní políčko na hracím plánu. Nasazování figurek není povinné.
*Posun - Hráč může posunout kteroukoli figurku na hracím plánu takové barvy, jakou nemá ve svém domečku ani ve chlívečku. Halmičku posune o tolik políček, kolik ok padlo na kostce. Pokud hráči padly nějaké šestky a on je nepoužil všechny k nasazení, může pohnout i více figurkami.
*Směr pohybu - Každý hráč pohybuje figurkami ve směru chodu hodinových ručiček od svého startovního políčka směrem ke svému chlívečku. Pokud má figurku před chlívečkem, zajede s ní dovnitř. Od této chvíle již nemůže hrát žádnou figurkou této barvy
*Figurky v chlívečku se mohou přeskakovat stejně jako na hracím plánu. Také jimi lze v chlívečku pohybovat, čímž hráč může využít hody, kdy nemůže táhnout halmičkou na plánu.
 
===Vyhazování===
Pokud hráč ukončí postup s figurkou (v daném tahu už s ní nebude pohybovat) na políčku, kde stojí jiná figurka, pak ji odstraní z plánu a dá do domečku kterémukoli hráči, který s ní může hrát. Jinými slovy dá ji tomu hráči, který nemá halmičku stejné barvy ani v domečku ani ve chlívečku. Nemůže se stát, že by některý z hráčů měl ve svých domečcích více figurek stejné barvy. Pozor na vyhození figurky, kterou může hrát jen hráč na tahu - musel by ji "darovat" sám sobě.
 
==Zakončení hry==
Zvítězí hráč, kterému se jako prvnímu podaří dovést do chlívečku figurky všech čtyř barev. Zbylí hráči mohou pokračovat v boji o další pořadí, ale hra už není příliš zajímavá, zejména pro vítěze. Proto doporučujeme začít novou partii.
=Taktické rady=
*Více šestek. Pokud padne hráči několik šestek najednou, může je využít k nasazení a zároveň i k vyhazování. Nasadí první figurku, potom druhou, čímž vyhodí tu první, atd.
*Pokud hráč nasazuje figurku, měl by si vybrat takovou barvu, aby na plánu byla figurka stejné barvy pokud možno co nejblíže k jeho chlívečku. V ideálním případě hráč na šestku figurku nasadí a ve stejném tahu si zajede do svého chlívečku jinou figurkou stejné barvy.
*-li některý hráč nachystanou figurku před svým chlívečkem a na tahu je jiný hráč, který s ní může hrát, měl by svůj tah provést touto halmičkou tak, aby "přejel" soupeřův chlíveček a tím mu snížil šance na vítězství.

Aktuální verze z 23. 1. 2013, 00:41

Počet hráčů 2-6
Doporučený věk 6
Délka hry 30 až 90 minut

Po celém světě najdeme pod nejrůznějšími jmény další varianty této hry, jen drobně se lišící v některých pravidlech. Mezi jinými je to korejská hra Nyout stará nejméně 17 století, cejlonská Panča nebo Edris a Jin ze Sýrie. Hra pronikla do Evropy ve větší míře až poté, co byla v Anglii roku 1896 uvedena na trh pod názvem Ludo. Němci ji převzali jednak pod stejným názvem, ale kromě toho začali vyrábět další obměnu, Mensch ärgere dich nicht (České Člověče, nezlob se! je doslovným překladem tohoto názvu, i když česká pravidla více odpovídají anglickému Ludu). Ve Švýcarsku se tato varinta jmenuje Eile mit Weile (Spěchej pomalu) v USA Frustration. I naše Člověče, nezlob se! si získalo velkou popularitu a dodnes patří k nejznámějším deskovým hrám. Existují také moderní varianty, jako třeba Matfyzácké Člověče, nezlob se!, kde hrají všichni hráči se všemi figurkami.

Varianty hry Člověče, nezlob se!: