Napoleónova hra

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

Přejít na: navigace, hledání
Je variantou hry Karty
Počet hráčů 1
 • Karty : francouzské - 52 listů
 • Hodnoty : A=1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,J=11,Q=12,K=13
 • Cíl hry :
  Všechny karty s vyjímkou čtyř králů dostat na základnu.
 • Základní sestava :
  Karty se dobře promíchají a pak se prvních sedm listů vyloží lícem navrch na stůl a to tak aby tvořily půlkruh. Osmá karta se vyloží do středu kruhu. Tato karta tvoří základnu a nesmí se jednat o krále. V případě, že jako osmou kartu vyložíme krále, umístíme ho dospod balíčku a na jeho místo rozdáme novou kartu.
 • PrůbÄ›h hry :
  Na vrchní kartu základny smíme umístit kartu dvojnásobné hodnoty (tj. na čtyřku osmičku atp.), přitom barva přikládané karty smí být jakákoliv. Jestliže dvojnásobek hodnoty vrchní karty překročí číslo 13, tak od výsledku 13 odečteme a zjistíme jakou hodnotu smíme přiložit (Q - 2×12=24-13=11=J). Jestliže není možné na základnu přiložit žádnou kartu ze sedmi vyložených, otáčíme jednu po druhé karty balíku. Pakliže je to možné otočenou kartu přikládáme na základnu, jinak ji odkládáme stranou na odkládací balík a to lícem navrch. Na uvolněné místo karet z půlkruhu smíme doplnit vrchní kartu z odkládacího balíku. Balík karet smíme probrat třikrát.
  Naše hra končí vítězstvím, jestliže se nám podařilo všechny karty umístit na základnu. Jen čtyři králové zůstanou ležet v půlkruhu.