Mensch ärgere dich nicht

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

Přejít na: navigace, hledání

[[Kategorie:]]

Jiné názvy Nevermind
Eile mit Weile (Spěchej pomalu; Švýcarsko)
Frustration (USA)
Rodina her Člověče, nezlob se!
Je variantou hry Ludo
Počet hráčů 2-4
Doporučený věk 6
Délka hry 30 až 120 minut

Obsah

[editovat] Pravidla

[editovat] Herní materiál

  • hrací plán na kterém má každý hráč svá čtyÅ™i startovní pole (domeček) a svá cílová pole (chlíveček) - viz diagram
  • pro každého hráče čtyÅ™i hrací kameny v jeho barvÄ›
  • společná hrací kostka

[editovat] Příprava a průběh hry

Hráči si postaví své kameny do domečku. Každý hráč jednou hodí kostkou. Komu padne nejvyšší počet ok, začíná. Dále se hráči střídají v tazích pravidelně po směru hodinových ručiček.

[editovat] Tahy

Hráč hodí kostkou a postoupí některým ze svých kamenů o tolik polí, kolik ok se na kostce padlo. Pokud hráč hodil 6, provede tah a hraje znovu. Pokud není možné tah provést, hráč svůj tah (i při šetce) ztrácí a hraje další hráč. Tahy jsou povinné.

V případě že hráč hodí 6 a má stále nějaký kámen v domečku, nasadí ho na svoje startovní pole, hodí ještě jednou a právě nasazeným kamenem provede další tah. Hráč který má ještě všechny čtyři kameny v domečku se může třikrát, pokusit hodit šestku kterou by se dostal do hry.

[editovat] Směr pohybu

Každý hráč pohybuje svými kameny po směru hodinových ručiček od svého startovního políčka směrem ke svému chlívečku. Pokud má hrací kámen před chlívečkem, zajede s ním dovnitř. Kámen tedy objede vždy hrací plán přesně jednou dokola. Kameny v chlívečku se mohou pohybovat také.

[editovat] Přeskakování a vyhazování

Při pohybu je možné přeskakovat pole obsazené jinými kameny, v chlívečku se ale přeskakovat nesmí. Pokud hráč ukončí postup s kamenem na políčku, kde stojí soupeřův kámen, pak ho odstraní z plánu a dá do domečku hráči, kterému podle barvy patří. Skončit na poli obsazeném svým kamenem je zakázáno.

[editovat] Konec hry

Zvítězí hráč, kterému se jako prvnímu podaří dovést do chlívečku všechny figurky své barvy. Zbylí hráči mohou pokračovat v boji o další pořadí, ale hra už není příliš zajímavá, zejména pro vítěze. Proto doporučujeme začít novou partii.