Ecarté

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

Přejít na: navigace, hledání
Je variantou hry Karty
Počet hráčů 2

Tato hra snoubí štěstí i zábavu vyžadující obratnost. Název pochází od francouzského slova écarter, tj. odkládat. Nevhodné listy v ruce se totiž mohou měnit za karty z talonu.

 • Druh karet : francouzské - 32 listů
 • Hodnoty : 7,8,9,10,J,Q,K,A
 • Cíl hry :
  Hraje se o smluvené prémie. Vítězí hráč, který jako první dosáhne pěti bodů.
 • Jak se hraje :
  Rozdávající dává nejdříve po dvou, pak po třech kartách. Každý hráč má tak pět karet. Po rozdání se otočí horní list balíčku; tato karta udává trumfovou barvu. Zbývající karty se položí doprostřed stolu jako talón.
  Jakmile jsou karty rozdány, má předák právo vyjádřit se, zda je ochoten hrát s rozdaným listem. Nechce-li hrát, hlásí pas. Rozdávající hráč přitom posoudí svůj vlastní list. Má-li naději hrát bez přikupování karet a troufá si uhrát alespoň tři zdvihy, může ke hře svého protivníka donutit. Nemá-li sám dostatečně silnou kartu, souhlasí s výměnou a zeptá se protivníka kolik? Ten shodí nevhodný list, oznámí počet odložených karet a rozdávající hráč mu přidělí odpovídající množství talónových listů. Výměnu je možné opakovat do té doby, než je jeden s hráčů ochoten hrát s kartami které má v ruce, nebo do té doby kdy jsou v talónu karty (karty z ruky se odkládají stranou, ne do talónu).
  Po skončení výměny vsadí oba účastníci do banku vklady v předem dohodnuté výši. Hru otevírá prvním výnosem předák. Barva se ctí, přebíjet je povinností. Nemá-li některý hráč v ruce nesenou barvu, musí trumfovat. Nemá-li ani trumf, shazuje libovolnou kartu.
 • ZávÄ›rečné hodnocení :
  Tři zdvihy, tj. minimální počet potřebný k vítězství, se honorují jedním bodem. Všech pět zdvihů je prémiováno dvojnásobně vysoko, tedy dvěma body. Kdo získal méně než tři zdvihy, jeden bod si odepisuje. Hlavní hráč si odepisuje, v případě neuhraní alespoň tří zdvihů, dva body. Jestliže protivník nezískal ani jeden jediný bod, musí zaplatit vítězi pokutu rovnající se celému pokladnímu vkladu.
  Je-li jako trumfová karta otočen trumfový král, znamená to pro rozdávajícího hráče jeden bod. Trumfový král pÅ™ináší bod také tomu kdo jej získal v průbÄ›hu rozdávání a výmÄ›ny karet. Král se vÅ¡ak musí hlásit pÅ™ed prvním sehráním a zároveň okamžitÄ› vynést (jinak je to bez bodu :-)