Dvojitá hlava

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

Přejít na: navigace, hledání
Jiné názvy Doppelkopf
Je variantou hry Karty
Počet hráčů 4

Německy se jí říká Doppelkopf. Jedná se o hru, ze které se v 19. století vyvinula německá národní hra skat.

 • Druh karet : 2×francouzské - 2×24 listů
 • Hodnoty : 9=0,J=2,Q=3,K=4,10,A=11
 • Trumfy : Q křížová,Q piková,Q srdcová,Q kárová, J křížový,J pikový,J srdcový,J kárový, a dále pak zbývající kárové karty v sestupném sledu A,10,K,9
 • Účel hry :
  Uhrát spolu s partnerem alespoň 121 bodů.
 • Jak se hraje :
  Barva se ctí a přebíjí. Nemá-li hráč kartu nesené barvy, musí trumfovat. Nemá-li trumfy, shazuje libovolný list.
  Každá karta je ve hře zastoupena dvakrát. Stane-li se, že se v jednom zdvihu ocitnou v roli nejvyšších karet dva listy téže hodnoty, vítězí ten list v páru, který byl shozen jako první.
  Dva a dva hráči se vzájemně podporují. Držitelé křížových dam tvoří jednu spojeneckou dvojici. Křížové dámy se nesou teprve v průběhu hry, takže spojenecké dvojice nejsou známi od začátku.
  Hru otevírá vždy předák ( hráč po levici rozdávajícího).
  Stane-li se, že má obě křížové dámy jeden hráč, má tento hráč právo přizvat ke hře buď držitele některé karty, nebo hráče, který získal první zdvih.
  Kdo má v ruce dostatečně silný list, může hrát sólo. Pak odpadají stabilní trumfy (dámy a kluci platí jako v každé jiné hře) a sólový hráč smí ohlásit novou trumfovou barvu. Kdo má v ruce obě křížové dámy, může hrát i tajné sólo. Trumfovou barvou však zůstávají kárové listy.
 • Počítání :
  Vítěz musí uhrát nejméně 121 bodů, a to bez ohledu na to, zda jde o hru s partnerem nebo sólo. Před začátkem hry vloží všichni účastníci do společné pokladny peněžní vklady. Z těch se pak vyplácejí prémie za vítězství v jednotlivých hrách. Za prosté vítězství se vyplácí základní vklad. Nedovolí-li strana držitelů křížových dam protivníkům získat ani 60 bodů, prémie se zdvojnásobí. Pokladna platí trojnásobek, nezískají-li protivníci jeden jediný zdvih. Naopak jestliže držitelé křížových dam hru ztratí, pokutují se ve výši jednoduché prémie. Dvojnásobně vysoká je, neuhrají-li ani 60 bodů, trojnásobně vysoká, uhrají-li pouze dva zdvihy.