Coloretto

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

Přejít na: navigace, hledání
Počet hráčů 3-5
Doporučený věk 10
Délka hry asi 30 minut
Autor Michael Schacht
Vydání
2003 Amigo Coloretto

Coloretto je hra o chameleonech, hráči se snaží získat karty stejných barev. Na konci hry se každému hráči započítají za tři barvy kladné body a za barvy ostatní body záporné.


Obsah

[editovat] Pravidla

[editovat] Nástin hry

Hráči postupně berou karty ze zásoby uprostřed stolu. Během hry se snaží zaměřit na karty několika barev, jelikož na konci hry obdrží kladné body pouze za tři barvy. Za ostatní barvy pak obdrží body záporné. Čím více karet od dané barvy hráč má, tím více bodů za ně dostane. Zvítězí hráč s nejvyšším počtem bodů.


[editovat] Herní materiál

63 karet barev (7 barev, od každé 9 karet), 10 karet „+2“, 1 karta „poslední kolo“ (symbol šipky) , 3 žolíci (karty duhových barev) , 5 řadových karet (symbol tří karet), 5 přehledových karet bodování a jedna prázdná karta.


[editovat] Příprava

• Za každého hráče položte doprostřed stolu jednu řadovou kartu, ostatní řadové karty vraťte zpět do krabičky, neboť se ve hře nepoužijí. • Každý hráč dostane jednu přehledovou kartu, ostatní se také ve hře nepoužijí. • Pokud hrají 3 hráči, odstraňte z balíčku karty jedné barvy (nezáleží na tom které). • Každý hráč si vezme jednu kartu barvy dle svého výběru (kromě těch, které jsou při hře třech hráčů z balíčku odstraněny) a položí ji na stůl před sebe. • Kartu „poslední kolo“ pro tuto chvíli také z balíčku vyjměte. • Ostatní karty barev zamíchejte a balíček položte rubem nahoru doprostřed stolu. • Stále rubem nahoru odeberte z balíčku 15 karet a na ně umístěte kartu „poslední kolo“ Zbytek balíčku položte nahoru na tyto karty. • Náhodně určete začínajícího hráče.


[editovat] Průběh hry

Ve svém kole hráč musí provést jednu z následujících dvou akcí:

  • A. Vzít a umístit kartu
  • B. Sebrat Å™adu karet

Poté je na tahu hráč po jeho levé ruce.

Ve chvíli, kdy každý z hráčů sebral řadu karet, končí kolo a začíná další.


[editovat] A. Vzít a umístit kartu

Hráč vezme horní kartu z balíčku a umístí ji lícem nahoru k jedné z řadových karet. Hráči mohou ke každé z řadových karet umístit maximálně 3 karty. Pokud už jsou u jedné řadové karty 3 další karty, do této řady nemohou být další karty přikládány. Pokud už jsou u každé z řadových karet 3 další karty, hráč již nemůže zvolit tuto akci a musí sebrat jednu z řad.


[editovat] B. Sebrat řadu karet

Hráč bere jednu z řadových karet společně se všemi dalšími kartami, které u ní v řadě leží, a všechny je umístí lícem nahoru před sebe. Tam je uspořádá podle barev. Pokud hráč vzal kartu žolíka, odloží ji prozatím stranou. Kterou barvu bude žolík představovat určí hráč teprve až na konci hry, nikoli dříve. Hráč může sebrat řadu karet jen tehdy leží-li v ní vedle řadové karty alespoň jedna další karta. Od chvíle, kdy hráč sebral řadu karet, v tomto kole už neprovádí žádné další akce. Od začátku příštího kola hraje zase normálně. Hráč, který sebral řadu karet, umístí před sebe také řadovou kartu, aby všichni viděli, že v tomto kole již nehraje.


[editovat] Konec kola

Když každý z hráčů sebere jednu řadu karet, kolo končí. Hráči vrátí řadové karty zpět doprostřed stolu a začíná další kolo. V něm je první na tahu hráč, který sebral poslední řadu karet v kole, které právě skončilo.


[editovat] Konec hry a bodování

Když v balíčku narazíte na kartu „poslední kolo“, znamená to, že kolo, které se právě hraje, je kolem posledním. Položte kartu „poslední kolo“ vedle balíčku, aby všichni hráči viděli, že toto kolo je poslední. Hráč, který kartu „poslední kolo“ z balíčku vzal, vezme místo ní ještě jednu kartu a umístí ji do jedné z řad. Na konci posledního kola se hráči s žolíky rozhodnou, kterou barvu budou žolíci představovat (každý může představovat jinou barvu). Pak hráči spočítají karty v každé z barev, které před sebou mají. Tabulka ukazuje, kolik kladných či záporných bodů za počet karet každé z barev hráč obdrží. Za více než šest karet v jedné barvě hráč neobdrží žádné body navíc.

TABULKA:

  • jedna karta / 1 bod
  • dvÄ› karty / 3 body
  • tÅ™i karty / 6 bodů
  • čtyÅ™i karty / 10 bodů
  • pÄ›t karet / 15 bodů
  • Å¡est a více karet / 21 bodů

Každý hráč si zvolí, které tři z jeho barev mu vynesou kladné body. Ostatní barvy znamenají body záporné. Každá karta „+2“ znamená 2 kladné body.

Příklad Karty, které má Jana na konci hry: 1 žolík, 1 „+2“, 6 zelených, 4 žluté, 3 červené a 2 modré karty. Jelikož 6 zelených už znamená maximální počet bodů, rozhodne se, že svého žolíka přidá ke žluté barvě. Za ty obdrží: 2 („+2“) + 21 (zelená) + 15 (žlutá) + 6 (červená) -3 (modrá) = 41 bodů.

Vítězem je hráč, který má nejvíce bodů po čtyřech hrách!

[editovat] Odkazy