Axis and Allies/Manuál

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

Přejít na: navigace, hledání

Hlavní stránka pro překlad pravidel Axisu

Obsah

[editovat] OPERAČNÍ MANUÁL

[editovat] VĚNOVÁNÍ AUTORA

Druhá světová válka pro mě byla vždy fascinující obdobím historie. Určitě měla dopad na moje myšlení a vědomí, jak jsem jako dítě dospíval. Ale i teď pokračuje ve fascinování dalších generací.

Pamatuji si nekonečné hodiny her se stovkami zelených vojáčků. Nejzajímavější bitvy se odehrály na našem zadním dvorku. Moje první knížky byly o druhé světové válce a nejvíce si pamatuji své konverzace s otcem o jeho zkušenostech z války. Jsem šťastný, že s ním tyto rozhovory mohu vést i nadále, když jsme spolu.

Můj otec byl pěšákem v jižním Pacifiku a bojoval na Šalamounových ostrovech, Nové Guinei a Filipínách. Byl plnohodnotným členem toho, čemu dnes říkáme "nejlepší generace". Můj otec a pár dalších chlapíků a přátel změnilo svět a udělalo z něj lepší místo. Narodili se a byli vychováváni během nejtemnějších dnů Velké krize. Šli do války, když jim bylo míň než dvacet, nebo jen něco málo přes a porazili fašismus. Vrátili se domů a vytvořili nejskvělejší ekonomiku v historii světa. Až poté, co dostali prvního muže na měsíc a porazili komunismus, začali přemýšlet o důchodu. Jsem si naprosto jistý, že lidé budou o druhé světové válce a této generaci mluvit tak dlouho, dokud bude historie čtena a psána.

S takto silnými pocity o těchto lidech a druhé světové válce, jsem se rozhodl, že bude jedině přirozené, když vytvořím Axis & Allies. Ze všech her, které jsem kdy vytvořil, je licence na Axis & Allies mým nejhrdějším úspěchem. Je pro mě více než hrou, je perfektním prostředkem, jak se zblízka podívat na druhou světovou válku. Přál bych si, aby byla tím samým pro vás, poskytujíce vám hodiny dobrodružství a zkušeností, které vás přimějí k zamyšlení.

Jak se hra začne rozvíjet, nebudete si moci pomoct a oceníte, jak pozoruhodný a rozsáhlý tento velký boj byl. Budete se muset poprat s problémy a geopolitickými otázkami, před kterými stáli světoví vůdci té doby. Budete muset stanovit priority a rozdělit omezenou produkci mezi soupeřící a nedostatkem strádající fronty. Budete dělat velká rozhodnutí. Budete moci přepsat historii. Doufám, že hraním Axis & Allies se naučíte něco, co jste nevěděli a že se budete o této zajímavé době snažit zjistit víc. Hra je, koneckonců, jenom hrubou simulací toho, co bylo takovým komplikovaným lidským dramatem.

Také vás vyzývám, abyste přišli na vaše spojení s touto klíčovou epizodou v historii. Začněte se ptát vašich přátel a příbuzných kolem vás. Co dělal váš otec, strýc, pradědeček nebo prapradědeček ve válce? Pracovala vaše matka nebo babička v továrně nebo nemocnici? jaké je vaše nejpřímější spojení s touto dobou? Pozvěte je, aby se podívali na vaši hru Axis & Allies a ukažte jim váš zájem o téma, určitě to ocení. Začněte znovu starý dialog nebo otevřete nový. Hlavně ať tito lidé ví, jak pyšní na ně jste. Jak roky utíkají, stává se to stále více a více těžším, takže to udělejte teď. Nemyslím si, že by bylo možné naši pýchu a vděčnost přehnat.

Věnuji svou hru Axis & Allies svému otci. Komu věnujete vy tu vaši?

Larry Harris

Návrhář, Axis & Allies

[editovat] PŘEHLED OBSAHU

 • Váš svÄ›t ve válce...4
 • Jak vyhrát válku...4
 • Bojující strany...4
 • Příprava...6
 • PoÅ™adí hry...9
  • Fáze 1: vynálezy...9
  • Fáze 2: Nákup nových jednotek...10
  • Fáze 3: Bojový pohyb...11
  • Fáze 4: Boj...14
  • Fáze 5: Nebojový pohyb...21
  • Fáze 6: Postavení nových jednotek...22
  • Fáze 7: VýbÄ›r příjmu...22
 • Zakončení vaÅ¡eho tahu...22
 • Kontrola vítÄ›zství...23
 • Dodatek 1: Profily jednotek...23
  • Pozemní jednotky...24
  • PÄ›chota...24
  • DÄ›lostÅ™electvo...24
  • Tanky...25
  • Protiletadlová dÄ›la...25
  • Továrny...26
  • Letadla...26
  • Stíhačky...27
  • Bombardéry...28
  • LodÄ›...28
  • Bitevní lodÄ›...29
  • Torpédoborce...29
  • Letadlové lodÄ›...30
  • Dopravní lodÄ›...30
  • Ponorky...32
 • Dodatek 2: Příklad kola...33
 • Dodatek 3: Volitelná pravidla...35
 • Národní výhody SovÄ›tského svazu...35
 • Národní výhody NÄ›mecka...36
 • Národní výhody Velké Británie...36
 • Národní výhody Japonska...37
 • Národní výhody Spojených států...38

[editovat] VÁŠ SVĚT VE VÁLCE

Jaro 1942: Flotila v Pearl Harboru je znovu vybudována z ruin. Britové se dívají přes Kanál na okupovanou Francii. Západně od Moskvy se sovětské jednotky vzpamatovávají ze surové zimy na Ruské frontě. Nezkušení američtí vojáci opouštějí poprvé svá rodná místa, aniž by tušili, jestli ještě někdy uvidí hořet domácí krby. Stojí tváří v tvář světu ve válce.

Jejich osudy jsou ve vašich rukách. Vy a vaší přátelé světoví vůdci kontrolujete osudy doslova milionů vojáků. Jednou stranou je Osa (Axis): Německo a Japonsko. Jejich expanzionizmu čelí Spojenci (Allies): Sovětský svaz (U.S.S.R.), Velká Británie (U.K.) a Spojené státy (U.S.). Musíte uvnitř své aliance pracovat jako tým, koordinovat a vyjednávat, abyste dosáhli vašich cílů. Jakmile znovu vytvoříte největší válku, jakou kdy svět poznal, vyjde z ní jedna vítězná strana a historie už nikdy nebude stejná.

[editovat] JAK VYHRÁT VÁLKU

Axis & Allies může hrát až pět hráčů. Každý z vás bude kontrolovat jednu nebo více světových mocností. Ve svém tahu budete stavět, mobilizovat, manévrovat a velet divizím, letkám a námořním flotilám, abyste oslabili vliv nepřátel na jejich územích. Vaši protihráči na vás ve svých tazích pošlou svoje jednotky. Čím více teritorií budete vlastnit, tím více zbraní budete moci vyrobit a tím mocnější tyto zbraně budou. Na začátku hry se rozhodněte, jestli chcete hrát do malého vítězství, velkého vítězství nebo totálního vítězství (záleží na tom, jak dlouho chcete hrát). Na mapě je dvanáct vítězných měst rozhodujících pro válečné úsilí. Když hra začíná, kontroluje z nich každá strana šest měst. Spojenci začínají hru s kontrolou Washingtonu, Londýna, Leningradu, Moskvy, Kalkaty a Los Angeles. Mocnosti Osy začínají hru s kontrolou Berlína, Paříže, Říma, Šanghaje, Manily a Tokia. Pokud máte na konci amerického tahu (konec kola) požadovaný počet vítězných měst, vyhráváte válku.

8malé10velké12totální
Kontrolovaná města Vítězství

Jaké vítězné podmínky bychom si měli vybrat? To záleží na tom, jak dlouho chcete hrát. Vždycky můžete dosáhnout malého vítězství za jednu nebo dvě hodiny, zatímco hra do totálního vítězství vám může zabrat mnoho hodin. Celá skupina by se měla dohodnout, jak dlouho má hra trvat a podle toho si určete vítězné podmínky.

[editovat] BOJUJÍCÍ STRANY

Jeden nebo více hráčů si může vzít stranu Osy a jeden nebo více hráčů bude hrát Spojence. Ve hře pro pět lidí bude každý hráč kontrolovat jednu světovou mocnost. Pokud ale hraje hráčů méně, někteří budou kontrolovat více než jednu mocnost.

Pokud kontrolujete víc než jednu mocnost, držte jejich příjmy a jednotky odděleně. V jednom tahu můžete provést operace pouze pro jednu mocnost.

[editovat] Hra pro dva hráče

Hráč 1: Sovětský svaz, Velká Británie, Spojené státy Hráč 2: Německo, Japonsko

[editovat] Hra pro tři hráče

Hráč 1: Sovětský svaz, Velká Británie, Spojené státy Hráč 2: Německo Hráč 3: Japonsko

[editovat] Hra pro čtyři hráče

Hráč 1: Sovětský svaz, Spojené státy Hráč 2: Velká Británie Hráč 3: Německo Hráč 4: Japonsko

[editovat] Hra pro pět hráčů

Hráč 1: Sovětský svaz Hráč 2: Německo Hráč 3: Velká Británie Hráč 4: Japonsko Hráč 5: Spojené státy

Kterou mocnost bych měl hrát? To záleží na tom, jak byste rádi hráli. Každá mocnost má jiné silné a slabé stránky.

[editovat] Sovětský svaz (Rusko)

je slabý ekonomicky a čelí bezprostřední hrozbě. Ale stále má silnou startovní pozici a může velice brzy rychle zbohatnout. Pokud uvítáte velkou pravděpodobnost masivních pozemních válek, může být Sovětský svaz pro vás.

[editovat] Německo

je ekonomicky silné, ale obklíčeno ze všech stran. Začíná blízko ke klíčovým vítězným městům a může vyhrát velice brzy, pokud není okamžitě zahnáno. Pokud chcete být středem pozornosti, bude pro vás Německo nejlepším výběrem.

[editovat] Velká Británie

vlastní nejvíce teritorií, ale je velice rozptýlené. Musí čelit útokům po zemi, ze vzduchu a z moře, ale samo je také schopné všech těchto typů útoků. Pokud chcete vyrovnané síly, zvažte Spojené království.

[editovat] Japonsko

začíná s kontrolou většiny Pacifiku a oporou v pevninské části Asie. jeho obrovská flotila může zaútočit na všechny tři Spojence, ale musí si dát pozor, aby se příliš nerozptýlila. Pokud hledáte velké námořní a vzdušné tažení, zkuste Japonsko.

[editovat] Spojené státy

jsou ekonomicky nejsilnější, ale začínají daleko od bojů. Musí zabrat, aby se jim podařilo mobilizovat své jednotky, jinak by mohly zůstat uzavřeny na své vlastní polokouli. Pokud chcete hrát trpělivě, ale energicky, zamyslete se nad Spojenými státy.

Když to shrneme, mocnosti Osy začínají vojensky silné, ale se slabší ekonomikou v porovnání se Spojenci. Začínají s mnoha bojovými jednotkami, ale poměrně menší kupní silou. spojenci mají individuálně méně bojových jednotek, ale když se zkombinují jejich příjmy, mají více surovin než Osa.

Za těchto podmínek může Osa bleskově zaútočit, ještě než spojenci postaví své pozemní, námořní a vzdušné síly. Sovětský svaz musí odrážet útoky Německa. Spojené království musí držet Londýn, zatímco bojuje o udržení mnoha teritorií kolem světa. Spojené státy jsou nuceny bojovat na dvou frontách: v Pacifiku, ztrácí své síly proti Japonsku; a v Evropě, ve snaze o získání opěrného bodu na kontinentu pro útok na Německo.

[editovat] PŘÍPRAVA HRY

Jakmile jste se jednou rozhodli, kdo bude hrát kterou mocnost, připravte hru. Obsahuje následující části:

[editovat] Herní plán

Herní plán je mapa světa zhruba v roce 1942. Je rozdělena na části, buď teritoria (území) nebo mořské zóny, odděleny hraničními liniemi. Položte herní plán doprostřed stolu. Hráči Spojenců by měli sedět poblíž jeho vrchního kraje (severního) a hráči Osy by se měli posadit k dolnímu (jižnímu) okraji.

[editovat] Plán bitev a kostka

Plán bitev je velká karta se sloupci, které uvádějí přehled útočících a bránících jednotek a jejich bojovou sílu. Když se objeví boj, umístí hráči, jichž se to týká, své jednotky na plán bitev. Boj je rozhodnut házením kostky. Plán bitev položte vedle herního plánu a kostku také.

[editovat] Kontrolní značky

Kontrolní značky ukazují stav ve hře. Označují dobytá území a zaznamenávají jiné informace v herním žebříčku.

Všechny značky vyloupejte a vezměte si ty, které patří vaší mocnosti, jak je ukázáno na předchozí stránce.

[editovat] Tabulka vítězných měst

Tato tabulka ukazuje, která města každá mocnost kontroluje. Pro každou mocnost, se kterou hrajete, umístit jednu kontrolní značku na každý z odpovídajících kruhů. Vlastnictví se během hry může změnit.

[editovat] Tabulka národní produkce

Tato tabulka uchovává průběh příjmů z průmyslové produkce u každé mocnosti po celou hru. Položte tabulku národní produkce vedle hracího plánu. Pro každou mocnost, se kterou se hrajete umístěte jednu kontrolní značku na odpovídající místo v tabulce. Tohle je startovní úroveň národní produkce mocností. (Odpovídá součtu zakroužkovaných čísel v teritoriích, které kontrolujete.) Vyberte jednoho hráče, který bude odpovídat za změny ve stavu národní produkce během hry.

[editovat] Certifikáty průmyslové produkce

Jsou herními penězi a reprezentují kapacitu pro vojenskou produkci. Rozdělte Certifikáty Průmyslové Produkce (CPP) podle hodnoty a rozdejte mocnostem jejich startovní hotovost, jak je ukázáno níž. (Tato množství odpovídají počáteční úrovni národní produkce jednotlivých mocností.) Vyberte jednoho hráče, aby dělal bankéře a dejte mu zbývající CPP.

MocnostCPP
Sovětský svaz24
Německo40
Spojené království30
Japonsko30
Spojené státy42

[editovat] Tabulka vynálezů.

Tato tabulka zaznamenává pokroky každé mocnosti ve zbrojení. Vždycky, když vyvinete novou zbraň, umístěte kontrolní značku na odpovídající typ zbraně v tabulce.

[editovat] Referenční karty

Vezměte si referenční kartu své mocnosti. Referenční karta ukazuje jméno mocnosti, její příslušnost (Osa nebo Spojenci), barvu jejích figurek, její znak a pořadí hraní. Informuje také o dostupných jednotkách, jejich statistikách a jejich počátečních počtech a umístění ve hře.

[editovat] Bojové jednotky

Vezměte si plastové figurky, které představují bojové jednotky vaší mocnosti. Každá mocnost má figurky označené jednou barvou.

MocnostBarva
Sovětský svaz tmavě červená - red
Německo tmavě šedá - gray
Spojené království šedozelená - tan
Japonsko světle hnědá - orange
Spojené státy tmavě zelená - green

Dva jiné typy figur: protiletadlové zbraně a průmyslové komplexy jsou světle šedé a nejsou barevně rozlišeny podle jednotlivých mocností. Tyto figury mohou během hry měnit majitele.

Vaše referenční karta vám řekne, počty a typy jednotek, které máte umístit na vaše teritoria a mořské zóny. Na příkladu referenční karty Německa na další straně můžete vidět, že první políčko ukazuje 3 pěšáky v teritoriu Německo. Umístěte všechny uvedené jednotky, jak je ukázáno. Stínovaná lišta v řádku se slovy NÁMOŘNÍ JEDNOTKY ukazuje čísla mořských zón. Umístěte patřičné počty vyjmenovaných jednotek na odpovídající mořské zóny, jak je ukázáno dole.

[editovat] Příklad tabulky rozmístění jednotek

[editovat] Plastové žetony

Používejte je k ušetření místa v přeplněných teritoriích a mořských zónách. šedé žetony představují každý jednu bojovou jednotku a červené žetony pět jednotek každý. Například, když chcete umístit sedm pěšáků na jedno místo, poskládáte na sebe jeden červený žeton, jeden šedý žeton a jednoho pěšáka nahoru. (Pokud nemáte dost figurek na vršky všech svých sloupečků, jednoduše použijte nějakou věc, která je bude představovat. Třeba kousek papíru s napsaným typem jednotky. Počet sloupečků by neměl být limitován počtem plastových figurek představujících dostupné jednotky.)

[editovat] Umisťovací kolečka a karty

Vyloupejte všechny očíslované umisťovací karty a umístěte je do sloupce vedle hracího plánu. Vyloupejte kolečka s odpovídajícími čísly a položte je hned vedle. Když chcete umístit na nějaké místo více jednotek, než se tam vejde, položte tam místo toho jedno z očíslovaných koleček. Potom položte vaše nadbytečné jednotky na odpovídající umisťovací kartu poblíž hrací plochy. Tyto jednotky bereme, jako kdyby byly na místě, které obsahuje kolečko s odpovídajícím číslem.

[editovat] MÍSTA NA HERNÍM PLÁNU

Barvy teritorií na herním plánu ukazují, která mocnost je kontrolovala na začátku hry. Každá mocnost má svou vlastní barvu, jak je ukázáno níže.

Mocnost Barva
Sovětský svaz hnědá - red
Německo tmavě šedá - gray
Spojené království šedozelená - tan
Japonsko světle hnědá - orange
Spojené státy tmavě zelená - green

Všechna ostatní místa jsou neutrální, nejsou svázána s žádnou mocností.

Většina teritorií má hodnotu příjmů mezi 1 a 12. Toto je počet CPP, které produkují každé kolo svému vlastníkovi. Pár teritorií jako Gibraltar nemá žádný příjem. Jednotky se mohou pohybovat mezi sousedními místy (těmi, které sdílejí společnou hranici). herní plán se horizontálně spojuje. území a mořské zóny na pravém okraji plánu sousedí s územími a zónami na levém okraji plánu, jak je naznačeno odpovídajícími písmeny podél okrajů plánu ( A se spojuje s A, B s B a tak dál). Horní a dolní okraj plánu se nespojuje.

Všechna území existují v jednom z následujících stavů.

Přátelské: Kontrolovány vámi a vašimi přátelskými mocnostmi (těmi na vaší straně). Nepřátelské: Kontrolovány nepřátelskými mocnostmi (na straně proti vám). Neutrální: Nejsou kontrolovány žádnou mocností. Vláda nad neutrálními regiony se nikdy nemění.

Mořské zóny jsou buď přátelské (obsahují přátelské jednotky), nebo nepřátelské (obsahují nepřátelské jednotky). Nikdy nejsou neutrální. Neobsazená mořská zóna je přátelská komukoliv.

Neutrální teritoria: Neutrální teritoria (jako Turecko, Mongolsko, Sahara) mají světle fialovou barvu. Představují území, která jsou neproniknutelná z politických, nebo geografických důvodů. Neutrální regiony nemůžete napadnout, pohybovat se přes ně, nebo přes ně přeletět letadly. Neutrální území nemají žádné příjmy.

Ostrovy: Ostrovy jsou teritoria, která se nachází uvnitř mořských zón. Mořská zóna může obsahovat nejvýše jednu skupinu ostrovů, která je považována za jedno teritorium. Není možné rozdělit jednotky umístěné na zemi tak, že by byly na různých ostrovech jedné skupiny ostrovů.

[editovat] Kanály

Na herním plánu jsou dva kanály, umělé vodní cesty, které spojují dvě velké masy vody. Panamský kanál spojuje Tichý oceán (mořská zóna 20) s Atlantským oceánem (mořská zóna 19), zatímco Suezský kanál spojuje Středozemní moře (mořská zóna 15) s Indickým oceánem (mořská zóna 34). Kanál není posuzován jako území, takže se nepočítá do počtu území, o která se může jednotka pohnout. Kanál neblokuje pozemní pohyb: Pozemní jednotky se mohou volně pohybovat mezi Zajordánskem a Egyptem.

Pokud chcete projít s námořními jednotkami přes kanál, musí ho vaše strana (ale ne nutně vaše mocnost) kontrolovat na začátku vašeho tahu (to znamená, že ho nemůžete použít během kola, kdy jste ho obsadili). Panamský kanál je kontrolován stranou, která kontroluje Panamu. Suezský kanál je kontrolován stranou, která kontroluje Zajordánsko a Egypt. Pokud jedna strana kontroluje Egypt a druhá Zajordánsko, Suez je uzavřen pro námořní jednotky.

[editovat] POŘADÍ HRY

Axis & Allies se hraje po kolech. Kolo se skládá z tahů všech mocností a potom kontroly, jestli náhodou nějaká strana hru nevyhrála.

[editovat] Pořadí hry

 • 1. SovÄ›tský svaz
 • 2. NÄ›mecko
 • 3. Velká Británie
 • 4. Japonsko
 • 5. Spojené státy
 • 6. Kontrola vítÄ›zství

Tah vaší mocnosti se skládá ze sedmi fází, které jsou zahrány v daném pořadí. Musíte posbírat příjmy, pokud můžete, ale všechny ostatní části tahu jsou dobrovolné. Když dokončíte výběr příjmů, váš tah končí. Hra přechází k další mocnosti. Když tah dokončí všechny mocnosti a žádná strana nevyhrála, začíná nové kolo hry.

[editovat] Pořadí tahu

 1. Vývoj zbraní
 2. Koupě nových jednotek
 3. Bojový pohyb
 4. Provedení boje
 5. Nebojový pohyb
 6. Mobilizace nových jednotek
 7. Výběr příjmu

[editovat] FÁZE 1: VÝVOJ ZBRANÍ

V této fázi můžete vyvinout důmyslné zbraně k použití v tomto tahu a po zbytek hry. Dosáhnete toho tak, že si koupíte kostku výzkumu, která vím dá šanci na vynález. každá kostka výzkumu, kterou si hodíte vám dává další šanci na nový vývoj zbraní. Stejnou zbraň mohou vyvinout všechny mocnosti, ale nesmí své technologie sdílet. Každá kostka výzkumu, kterou si koupíte, stojí 5 CPP.

Sekvence vývoje zbraní

 1. Výběr výzkumu
 2. Zakoupení kostky výzkumu
 3. Hod kostkou výzkumu
 4. Označení výzkumu

Krok 1: Výběr výzkumu Podívejte se na tabulku vývoje zbraní a rozhodněte se, který vývoj zbraní chcete v tomto tahu zkoumat (třeba superponorky). Můžete si vybrat pouze jeden vývoj v každém kole.

Krok 2: Zakoupení kostky výzkumu Každá kostka stojí 5 CPP. Kupte si jich, kolik chcete. Kostky výzkumu si nenecháváte do dalších tahů.

Krok 3: Hod kostkou výzkumu Hoďte si všemi kostkami tohoto tahu (naráz), potom zkontrolujte tabulku vývoje zbraní. Pokud jste hodili požadované číslo pro vybraný výzkum na kterékoliv kostce, dosáhli jste technologického pokroku. (Například, když chcete superponorky, musíte hodit 3.) Pokud se vám nepodařilo hodit číslo, které jste potřebovali, váš výzkum neuspěl a musíte čekat do dalšího tahu, abyste to mohli zkusit znovu.

Krok 4: Označení výzkumu Pokud byl váš výzkum úspěšný, položte svoji kontrolní značku na tabulku vývoje zbraní pod příslušný výzkum. Odteď (včetně tohoto kola) budou všechny vaše jednotky, které máte ve hře, ovlivněny tímto výzkumem, pokud se jich to týká.

[editovat] Výzkum zbraní

[editovat] 1 Tryskové stíhačky

Vaše stíhačky jsou nyní tryskové. jejich obrana se zvýší na 5.

[editovat] 2 Rakety

Vaše protiletadlové zbraně jsou nyní raketomety. Ke své normální bojové funkci mohou oslabit nepřátelskou průmyslovou produkci. Podívejte se na speciální útoky ve fázi 4: Provedení boje pro více informací.

[editovat] 3 Superponorky

Vaše ponorky jsou nyní superponorkami. Jejich útok se zvýší na 3.

[editovat] 4 Letadlo s dlouhým doletem

Máte nyní stíhačky a bombardéry s dlouhým doletem. Dolet vašich stíhaček se zvýší na 6. Dolet bombardérů se zvýší na 8.

[editovat] 5 Kombinované bombardování

Vaše torpédoborce teď mohou provést bombardování během obojživelného pohybu stejně jako bitevní lodě. (Jejich útok je 3.)

[editovat] 6 Těžké bombardéry

Vaše bombardéry jsou nyní těžkými bombardéry. Každý hází dvěmi kostkami v útoku nebo při strategickém bombardování (podívejte se na Speciální útoky ve Fázi 4: Provedení boje), ale stále jenom jednu kostku na obranu.

[editovat] Měl bych investovat CPP do vývoje zbraní?

Snažit se vyvinout zbraně je riskantní. Může vás to stát tolik CPP, že nemusíte mít dost, abyste si koupili bojové jednotky, které potřebujete více pro pozdější útok. Důležitější je, že investice do výzkumu vám nezaručí výsledek. Peníze, které platíte, jsou pouze poplatkem za výzkum. Potom musíte hodit specifické číslo, abyste opravdu vyvinuli zbraň. Jakmile si však takovou zbraň zajistíte, může válku zvrátit ve váš prospěch.

Rozhodnutí je na vás: riskujte a utraťte část svých příjmů za výzkum, nebo se vývoje zbraní vzdejte a použijte všechny své CPP, které můžete, k nakoupení více jednotek.


[editovat] FÁZE 2: KOUPĚ JEDNOTEK

V této fázi byste měli utratit své CPP za další jednotky, které použijete v budoucích tazích. Všechny jednotky na vaší Referenční kartě je možné koupit. Cena jednotky v CPP je uvedena ve sloupci ceny vedle jména jednotky.

Podívejte se na Dodatek 1: Profily jednotek na straně 24 pro kompletní informace o jednotkách a jejich schopnostech.

Sekvence Koupě jednotek 1. Objednání jednotek 2. Zaplacení jednotek 3. Umístění jednotek do mobilizační zóny

Krok 1: Objednání jednotek vyberte si všechny jednotky, které byste si chtěli koupit. Můžete si koupit tolik jakýchkoliv jednotek, kolik si můžete dovolit, bez ohledu na to, se kterými jednotkami jste hru začínali.

Krok 2: Zaplacení jednotek Dejte CPP odpovídající celkové ceně jednotek bance. Nemusíte utratit všechny své CPP.

Krok 3: Umístění jednotek do mobilizační zóny Položte zakoupené jednotky do mobilizační zóny na hracím plánu (najdete ji v Jižním Atlantském oceánu). Tyto jednotky nemůžete hned použít, ale rozmístíte je později v tomto tahu.

[editovat] Které jednotky bych si měl koupit?

Nakupování jednotek je jednou z velkých výzev Axis & Allies, protože od vás vyžaduje vyzbrojit se teď, pro budoucí útoky. Musíte posoudit, na které mocnosti chcete zaútočit a kdy. Zkuste předvídat příští pohyb nepřátel a koupit jednotky, které vám pomohou odrazit jejich útok. Dodatek 1: Profily jednotek na straně 24 poskytují kompletní informace o každém typu jednotek.

[editovat] Pozemní jednotky

Pěchota je dobrou koupí pro obrannou pozici, protože každá stojí pouze 3 CPP a uspěje hodem 2 nebo míň, když brání (v herních termínech se "brání na 2"). Tanky stojí víc, než pěšáci (5 CPP), ale útočí a brání na 3. Mohou se také pohybovat dál, než ostatní pozemní jednotky. Dělostřelectvo za cenu 4 CPP dělí rozdíl, útočí a brání na 2. Dělostřelectvo podporuje útočící pěchotu a zlepšuje jejich útok na 2. Protiletadlová děla, která stojí 5 CPP, mají speciální obranu proti útočícím stíhačkám a bombardérům.

Průmyslové komplexy (továrny), které stojí 15 CPP, nejsou bojovými jednotkami. Nemohou útočit nebo se pohybovat, ale jsou vstupní bránou pro umístění nových jednotek na herní plán. Každá továrna vám umožní mobilizovat množství nových jednotek odpovídající hodnotě příjmů tohoto území.

[editovat] Letadla

Stíhačky za 10 CPP jsou silné v útoku i obraně, ale mají limitovaný dolet na 4 pole. Bombardéry mohou doletět dál (až 6 polí) a mohou provést speciální strategické bombardování ke snížení nepřátelské produkce, ale stojí 15 CPP a jsou mnohem slabší v obraně než stíhačky.

[editovat] LodÄ›

Bitevní lodě jsou mocné, útočí a brání na 4 nebo míň a je nutné trefit se dvakrát, abyste je potopili. Ale každá stojí 24 CPP! Torpédoborce jsou jenom z poloviny tak drahé (12 CPP), útočí a brání na 3 a omezují schopnosti nepřátelských ponorek. Ponorky jsou levné (8 CPP) útočí a brání na 2, ale mají smrtelnou přípravnou palbu a mohou se pohybovat přes nepřátelské mořské zóny. Letadlové lodě, které stojí 16 CPP mají silné obranné schopnosti a umožňují stíhačkám dostat se daleko od pobřeží. Dopravní loď stojí 8 CPP, přepravuje pozemní jednotky do místa bitvy, ale je snadným cílem pro nepřátelské útoky.

[editovat] FÁZE 3: BOJOVÝ POHYB

V této fázi můžete pohnout libovolným počtem jednotek do tolika nepřátelských území a mořských zón do kolika chcete. K tomu musíte pohnout svými útočícími jednotkami na požadovaná místa na hracím plánu; tato mohou být okupována (obsahovat nepřátelské bojové jednotky) nebo být nepřítelem kontrolována, ale prázdná. Abyste vstoupili na neokupované nepřátelské území, musíte provést bojový pohyb. Útočící jednotky mohou přijít z rozdílných území a napadnout jedno nepřátelské území, pokud se tam mohou všechny dostat pomocí legálního pohybu.

Jednotka se může pohnout o počet míst, do výše svého pohybu. Většina jednotek musí zastavit, pokud vstoupí na nepřátelské území.Takže se jednotka s pohybem 2 může pohnout na vlastní nebo spojenecké území a pak na nepřátelské, nebo jen na nepřátelské.

Během této fáze můžete své jednotky přemístit na vlastní nebo spojenecké území po cestě do nepřátelských míst, ale skončit svůj pohyb ve vlastním nebo spojeneckém místě mohou jenom během fáze nebojového pohybu. Pamatujte si, že jednotky se nikdy nesmí pohybovat přes nebo do neutrálních území. Nikdy nesmí Spojenec napadnout jiného Spojence nebo mocnost Osy jinou mocnost Osy. Ale jednotky ze stejné strany mohou volně sdílet svá území.

Výjimka: Během této fáze můžete své jednotky přemístit z místa obsahujícího nepřátelské jednotky, které tam byly na začátku vašeho tahu. (Tohle se normálně stává jen v mořských zónách.) V tomto případě můžete bojový pohyb svých jednotek zakončit i na území, které neobsahuje nepřátelské jednotky. jednotky, které zůstanou na místě, které obsahuje nepřátelské jednotky vyprovokují boj v příští fázi.

Všeobecně, každá jednotka se může zúčastnit jenom jednoho boje v jednom tahu. (Existují nějaké výjimky z toho pravidla, jako například, že na letadlo může být stříleno různými protiletadlovými děly na různých místech, během jeho pohybu.) Celý bojový pohyb bereme tak, že se odehrává na jednom místě. Takže nemůžete pohnout jednotkou, potom vést boj, potom pohnout touto jednotkou znovu během této fáze. Ze stejného důvodu nemůžete provést obojživelný útok (podívejte se na Speciální boje na straně 19) se stejným transportem do dvou různých nepřátelských území. Nemůžete přivést další jednotky na území, ve kterém probíhá bitva, jakmile útok jednou začal.

Pozemní jednotky musí skončit svůj pohyb, když narazí na nepřátelské jednotky, včetně protiletadlových děl a továren.

Letadla se mohou pohybovat přes nepřátelská území jako byla vlastní. Přesto jsou vystaveny účinkům protiletadlové palby, když vstoupí na nepřátelské území, které obsahuje protiletadlové zbraně.

Námořní jednotky, kromě ponorek, musí svůj pohyb zastavit, pokud narazí na nepřátelské jednotky. Přesto se mohou pohybovat přes ně, pokud těmi nepřátelskými jednotkami jsou jenom ponořené ponorky. Torpédoborce okamžitě odhalí ponořené ponorky, které ukončí pohyb torpédoborců.

Ponorky se mohou přes nepřátelská území pohybovat stejně, jakoby byla přátelské. Přesto nepřátelské křižníky okamžitě ukončí pohyb ponorek.

[editovat] Měl bych útočit?

Obecně byste měli útočit, pokud si myslíte, že vyhrajete a stále budete mít dost přeživších jednotek, abyste si udrželi, co jste si vzali. Pokud můžete přemoct pozemní obranu nepřítele a udržet si teritorium, vyděláte více CPP na konci svého tahu.

Někdy je dobrý nápad zaútočit, i když nejspíš nevyhrajete. Útočící jednotky mohou narušit protihráčovu strategii. Pokud ustoupíte poté, co jste zabili více mrtvých, než zabil nepřítel vám, byl to pravděpodobně užitečný útok.

Pokud můžete, proveďte strategické bombardování nebo raketové útoky (podívejte se na Speciální boje na straně 19) proti průmyslovým komplexům vašich nepřátel. Ztráta CPP zdrží vašeho nepřítele v jeho nebo jejím tahu.

[editovat] Speciální bojové pohyby

Několik bojových jednotek může dělat speciální pohyby (a dokonce nějaké útoky) během této fáze. Tyto jsou detailně popsány níže. (Pro kompletní informace pro možnosti každé jednotky se podívejte na Dodatek 1: profily jednotek.)

[editovat] Letadla

Letadla (stíhačky a bombardéry) mohou létat přes nepřátelská území jako by byla vlastní, ale musí se podřídit následujícím speciálním pravidlům.

Protiletadlová děla: Protiletadlová děla se v této fázi nikdy nemohou pohnout; mohou provádět pouze nebojové pohyby. Přesto mohou provést speciální útok pouze v této fázi. pokud se letadlo přesune nad nepřátelské území obsahující protiletadlové dělo, dostane dělo šanci ji sestřelit.

Značky letadel označí průběh jejich cesty očíslovanými značkami, aby bylo vidět všechna místa, kde se může objevit boj (první místo má 1. druhé 2 atd.). Vždy když letadlo narazí na protiletadlová děla, vyřešte boj odděleně v každém místě během cesty, počínaje prvním. Pokaždé, když je protiletadlová zbraň přelétána vzdušnými jednotkami, vystřelí jednou na každou jednotku, která jej přelétá. (Avšak pouze jedno protiletadlové dělo za celé teritorium může střílet.). Pokud dělo mine, pokračuje letadlo v pohybu.

Vyřešte všechny souboje týkající se daného letadla nebo skupiny letadel, než se přesunete k další.

Letadlová loď letadlová loď se během této fáze může hýbat, ale nejdříve z ní musí odstartovat všechny stíhačky, které se účastní boje v tomto tahu. (Nemusíte ale odlétat se všemi stíhačkami z letadlové lodi.) Stíhačky poté mohou provést bojový pohyb z mořské zóny své letadlové lodě. Stíhačky, které zůstanou na letadlové lodi jsou nákladem (obecně jsou to stíhačky, které patří spojenecké mocnosti). Náklad se nemůže účastnit boje a je zničen, pokud je zničena letadlová loď. Ať už se pohne během fáze bojového nebo nebojového pohybu, umožňuje letadlová loď přátelským stíhačkám přistání v mořské zóně, ve které skončí svůj pohyb.

Ponorky Ponorky se mohou přes nepřátelské zóny pohybovat jakoby byly vlastní a nemusí útočit na námořní jednotky v dané mořské zóně. Přesto ponorka, která ukončí bojový pohyb v zóně s nepřátelskými jednotkami, musí vstoupit do boje. Navíc, pokud je ve stejné zóně přítomen torpédoborec, musí ponorky svůj pohyb ukončit.

Tanky a Bleskový útok Tank se může přesunout do dvou sousedních nepřátelských teritorií, ale pouze pokud je první teritorium prázdné. Ustanoví kontrolu prvního teritoria (položte tam jednu svou kontrolní značku), než se pohne dál. Nezapomeňte upravit národní produkční úroveň když bleskové zaútočíte. Tank, který narazí na nepřátelské jednotky v prvním teritoriu, zde musí zastavit i kdyby to byly jen protiletadlové zbraně nebo průmyslový komplex.

Dopravní lodě V každém stupni fáze bojového pohybu může dopravní loď nalodit nebo vylodit pozemní jednotky. Avšak, pokud dopravní loď narazí na nepřátelské námořní jednotky nebo vyloží svůj náklad, musí zastavit svůj pohyb. Dopravní loď, která vylodí jednotky v nepřátelském teritoriu začíná obojživelný útok (podívejte se na Speciální boje na straně 19).

Dopravní loď může skončit svůj bojový pohyb dopravujíce pozemní jednotky, ale na ty se díváme jako na náklad, dokud nejsou vyloděny. Náklad se nemůže účastnit boje a je zničen, pokud je zničena dopravní loď. Dopravní loď nesmí nakládat nebo vykládat, pokud je na poli, na kterém stojí, i nepřátelská loď. Ledaže by se nepřátelské loďe skládaly pouze z ponořených ponorek (podívejte se na pravidla pro ponořené ponorky ve fázi 4: provedení boje).Můžete s tankem útočit přes dvě teritoria, pokud je to první vlastní nebo spojenecké.

Můžete s tankem bleskově útočit přes dvě teritoria, pokud je první nepřátelské, ale prázdné (bez jednotek). Umístěte svou kontrolní značku na nepřátelské území, jakmile ho získáte.

Můžete s tankem bleskově útočit na teritorium, které je nepřátelské, ale prázdné, zmocnit se ho (umístit na něj svoji kontrolní značku) a potom tank přesunout zpět do teritoria, ze kterého svůj pohyb začal.

Musíte pohyb tanku zastavit, pokud narazíte na jakékoliv nepřátelské jednotky. Pokud se jednotky skládají pouze z protiletadlových děl nebo průmyslového komplexu, území získáváte a stáváte se jejich novým vlastníkem, ale také musíte svůj pohyb zastavit.


FÁZE 4: PROVEDENÍ BOJE V této fázi vyřešíte boj v každém místě, které obsahuje jednotky z opačných stran. Dokončete všechny bojové pohyby, než začnete řešit jakýkoliv boj. (Výjimkou je obojživelný útok, ve kterém se námořní boj musí vyřešit dříve než pozemní boj. Podívejte se na Speciální boje na straně 19.)

Boj vyřešíte házením kostkou (říkáme tomu také střelba) podle standardních sekvencí. všechen boj se odehrává ve stejném čase, ale každé dotyčné teritorium nebo mořská zóna se řeší zvlášť. Útočník rozhodne pořadí. Žádné nové jednotky nesmí po začátku boje vstoupit jako posily.

Když jednotka střílí, házíte kostkou. Útočící jednotka má úspěch, pokud hodíte její útok nebo míň. Bránící jednotka má úspěch, pokud hodíte její obranu nebo míň. Například, bránící jednotka s obranou 2 uspěje pouze pokud hodí 1 nebo 2, "brání se na 2".

Když se jedna z vašich jednotek trefí, rozhodne protihráč, které nepřátelské jednotky se to týká. Většina jednotek je zničena jedním úderem a stávají se z nich padlí. Protihráč může padlé označit v jakémkoliv pořadí.

V jakém pořadí bych měl boje provést? Všeobecně, vyřešte boje, které jsou pro vás nejdůležitější jako první. Pokud dopadnete špatně v klíčové bitvě, měli byste tyto výsledky vědět, než se rozhodnete, jak tvrdě budete útočit se svými ostatními silami.

Musíte všechny boje, v nichž jsou vzdušné jednotky, vyřešit v "pořadí cesty letu". (Cestu vzdušných jednotek označíte očíslovanými značkami, jak je popsáno ve Fázi 3: Bojový pohyb.) Například, když skupina bombardérů narazí na protiletadlovou zbraň, proveďte strategické bombardování průmyslového komplexu, musíte oba boje vyřešit v tom pořadí, než se přesunete k jinému boji.

V obojživelném útoku (podívejte se na stranu 19 na Speciální boje) musíte nejprve vyřešit námořní boj, než bude moci dopravní loď, účastnící se tohoto boje, vyložit pozemní jednotky.

Bojové sekvence 1. Umístění jednotek na bitevní plán 2. Provedení přípravné palby 3. Odstranění obětí přípravné palby 4. Střelba útočících jednotek 5. Střelba bránících jednotek 6. Odstranění padlých 7. Pokračování v útoku nebo ústup 8. Zabrání teritoria

Krok 1: Umístění jednotek na bitevní plán Bitevní plán má dvě strany, označené jako "Útočník" a "Obránce". Umístěte všechny útočící i bránící jednotky z území na jejich příslušných stranách do očíslovaných sloupců, které obsahují jejich jména a nákresy. Číslo ve sloupci jednotky určuje její hodnotu útoku a obrany.

Krok 2: Provedení přípravné palby Některé jednotky mohou střílet ještě před ostatními. Pouze tyto speciálně určené jednotky mohou střílet v tomto kroku. Není zde žádná opětovaná palba.

Protiletadlové zbraně Pokud má obránce přítomnu protiletadlovou zbraň a útočník má v útoku vzdušné jednotky, střílí protiletadlová zbraň v tomto kroku. Obránce hodí jednou kostkou (pouze jedna protiletadlová zbraň střílí) pro každé útočící letadlo. Za každý hod 1 je jedno letadlo zničeno, její vlastník ji přesune do zóny vyřazených na bitevním plánu. Pokud není přítomna žádná vzdušná jednotka, ignorujte tento krok.

Během tohoto kroku můžete také protiletadlovými zbraněmi zaútočit na nepřátelskou produkci, pokud máte vyvinuty rakety. (Podívejte se na Raketový útok na straně 20 pro více informací.)


Dvě stíhačky Spojených států a jeden bombardér letí do Německého teritoria, které obsahuje protiletadlovou zbraň. Umístěte všechny jednotky na bitevní plán.

V kroku přípravné palby si hodí obránce jednou kostkou proti každému letadlu. Pokud hodíte 1 proti letadlu, je zničeno.

Jedna protiletadlová zbraň může střílet na každé letadlo v jakémkoliv počtu skupin. Hoďte si jednou kostkou proti každému letadlu. Střílí na každé letadlo v každé skupině, pokaždé, když nad ní přelétávají. Pouze jedna protiletadlová zbraň může střílet v celém teritoriu.


Ostřelování z bitevních lodí V obojživelném útoku (podívejte se na stranu 19 na Speciální boje) může vaše bitevní loď ve stejné mořské zóně jako vykládající dopravní loď provést bombardování pobřeží. Během tohoto kroku každá bitevní loď střílí jednou proti nepřátelským pozemním jednotkám v teritoriu, které je napadeno. Pokud nejsou přítomny žádné pozemní jednotky, ignorujte tento krok a nechte bitevní lodě na herním plánu.

(Tento krok je použit jenom v pozemní části boje při obojživelném útoku . Bitevní loď, účastnící se části námořního boje při obojživelném útoku, nemůže střílet na pobřeží.)

Pokud máte vyvinuto kombinované bombardování, mohou během tohoto kroku střílet i vaše torpédoborce, řídíce se stejnými pravidly jako bitevní lodě.

Ponorky V tomto kroku střílejí jak útočící, tak bránící ponorky. Pokud jsou ponorky přítomny na obou stranách, posuzujeme jejich střelbu jako současně probíhající. Nejprve hoďte pro útočící ponorky, potom pro bránící. Ponorky mohou střílet pouze na námořní jednotky.

Krok 3: Odstranění obětí přípravné palby Vyčistěte obě zóny vyřazených, zničte všechny jednotky, které tam byly. (Vraťte je do inventáře jejich vlastníka.) vraťte všechny protiletadlové zbraně do hry, stejně tak bitevní lodě, které provedly bombardování pobřeží. Ponorky z bitevního plánu neodstraňujte.

Torpédoborce a vyřazené ponorky Pokud je torpédoborec přítomen v boji obsahujícím nepřátelské ponorky, hráč s torpédoborci přeskočí tento krok. Jednotky Vyřazené ponorkami mohou opětovat palbu v normální době v bojové sekvenci. (Torpédoborci poskytují dostatečnou výhodu upozorněním, takže umožní opětovat palbu.)

Krok 4: Střelba útočících jednotek Během tohoto kroku střílejí všechny jednotky útočící strany. Hoďte jednou kostkou pro každou útočící jednotku. pro všechny jednotky daného útoku hoďte naráz. Pro každý úspěšný hod musí obránce vybrat jednu ze svých jednotek a umístit ji do zóny vyřazených. tyto jednotky ještě nejsou pryč ze hry. Budou schopné vést protiútok.

Krok 5: Střelba bránících jednotek Během tohoto kroku střílí všechny jednotky bránící se strany. Hoďte jednou kostkou pro každou bránící se jednotku (včetně vyřazených). Pro všechny jednotky dané obrany hoďte najednou. Pro každý úspěšný hod přesune útočník jednu jednotku do své zóny vyřazených.

Krok 6: Odstranění ztrát Vyčistěte obě zóny vyřazených, zničením jednotek na nich. (Vraťte je do inventáře vlastníka.)

Které jednotky bych měl vybrat jako vyřazené (padlé)? Většinou odstraníte figury s nejnižším bojovým hodnocením jako první, šetříte tak ty s nejvyšším hodnocením nakonec: Pěchotu před dělostřelectvem, dělostřelectvo před tanky, ponorky před torpédoborci, torpédoborce před bitevními loděmi a stíhačky před bombardéry.

Tohle má ale daleko k pevnému pravidlu. Můžete se rozhodnout ztratit drahý bombardér místo posledního pěšáka, kterého potřebujete k obsazení teritoria. Můžete potopit torpédoborec raději, než dopravní loď, která přepravuje jednotky potřebné pro obojživelný útok. Můžete chtít ztratit raději bombardéry, místo mocných tryskových stíhaček. Všechno závisí na vás a na situaci.

Také si pamatujte, že k potopení bitevní lodi jsou potřeba 2 zásahy. Takže, v jakémkoliv boji, který obsahuje bitevní loď, pravděpodobně vezmete první zásah na ni. (Ale dobře si rozmyslete vzít zásah druhý.)

Krok 7: Pokračování v útoku nebo ústup Boj pokračuje automaticky, dokud nenastane jedna z následujících podmínek: a) Útočník ustoupí, b) Útočník ztratí všechny jednotky, c) Obránce ztratí všechny jednotky, nebo d) Obě strany ztratí všechny jednotky.

Tak dlouho, jak boj pokračuje, opakujte kroky 2-6. (Jednotky vrácené na herní plán nemohou znovu vstoupit do boje.) Každá taková sada kroků dává dohromady jeden cyklus boje.

Útočník ustoupí Útočník (nikdy obránce) může během tohoto kroku ustoupit. Přesuňte všechny útočící pozemní i námořní jednotky z boje na jedno sousední vlastní nebo spojenecké území, ze které nakonec jedna z útočících jednotek musela přijít. Všechny takovéto jednotky musí ustoupit společně do stejného teritoria, nehledě na to, odkud přišly. Letadla: Letadla mohou ustoupit na jakékoliv vlastní nebo spojenecké území ve svém doletu. Stíhačka může ustoupit na vlastní nebo spojeneckou letadlovou loď nebo do vlastní nebo spojenecké mořské zóny, pokud se tam letadlová loď přesunula během fáze nebojového pohybu (musíte vyhlásit úmysl přesunout letadlovou loď v tomto čase). Ustupující vzdušné jednotky jsou předmětem střelby protiletadlových zbraní ve všech teritoriích, přes které ustupuje.

Obojživelný útok: Pouze letadla mohou ustoupit z pozemní části boje obojživelného útoku. Všechny pozemní jednotky musí v boji pokračovat.

Ponorky: Vraťte ponorky na herní plán a položte je na bok,


Námořní ústup Americké torpédoborce útočí na Německou bitevní loď. Vstoupily do její mořské zóny ze dvou různých mořských zón.

Po kole boje, ve kterém nebyly zničeny žádné jednotky, se rozhodl Američan ustoupit. Všechny útočící jednotky musí ustoupit do stejné sousední mořské zóny, která musí být zónou, ze které útočící jednotky přišly.

Pozemní ústup Japonské jednotky útočí na Čínu ze dvou směrů.

Po kole boje, ve kterém nebyly zničeny žádné jednotky, se rozhodl Japonec ustoupit. Všechny útočící jednotky se musí stáhnout do jednoho sousedního teritoria, které musí být teritoriem, ze kterého jedna z útočících jednotek přišla. (Všimněte si, že Japonsko bylo schopno přesunout všechny své jednotky dohromady na druhou stranu Číny, což mohl být původní záměr.)


abyste označili, že jsou ponořené. Zůstanou ponořené až do konce fáze nebojového pohybu. (Ponořené ponorky nezastavují nepřátelské námořní jednotky z jejich pohybu skrz jejich mořskou zónu.)

Útočník nebo obránce ztratí všechny jednotky Jakmile byly jednotky na jedné nebo obou stranách zničeny, boj končí. Pokud nějakému hráči jednotky zbudou, vyhrává tento hráč boj. Pokud zbudou jednotky obránci, vrátí tyto jednotky do příslušných míst na herním plánu.

Krok 8: Zabrání teritoria Pokud v teritoriu vyhrajete boj jako útočník a máte tam alespoň jednu přeživší jednotku, přebíráte nad tímto teritoriem kontrolu. Pokud byly jednotky na obou stranách zničeny, není žádný vítěz a teritorium nemění majitele. Námořní jednotky nemohou převzít kontrolu nad teritoriem, musí zůstat na moři.

Letadla se nikdy nemohou zmocnit území. Pokud ve vašich silách zbudou jen vzdušné jednotky, nemůžete území, které jste napadli, okupovat, i pokud by tam nebyly žádné zbývající nepřátelské jednotky. musí se vrátit do vlastního nebo spojeneckého teritoria. Pokud se vzdušné jednotky pohybují na své zpáteční cestě přes území, které obsahuje protiletadlové zbraně, označte cestu očíslovanými značkami, jako u fáze bojového pohybu, v číselném pořadí. Stíhačky se mohou přesunout na vlastní nebo spojeneckou letadlovou loď nebo do mořské zóny, připravená letadlová loď se tam přesune během nebojového pohybu. (Musíte teď vyhlásit, že letadlová loď se pohne do této zóny během fáze nebojového pohybu.)

Odstraňte přeživší pozemní jednotky z bitevního plánu a umístěte je na nově dobyté území, položte tam vaši kontrolní značku na teritorium a přidejte kontrolní značky na Národní produkční tabulku. Vaše národní produkce se zvýší o hodnotu nově dobytého teritoria, straně která prohrála, se produkce sníží o stejnou hodnotu.

Všechny protiletadlové zbraně nebo průmyslové komplexy v dobytém teritoriu zůstanou, ale patří teď vám. (Pokud dobudete průmyslový komplex, nemůžete zde mobilizovat nové jednotky dřív jak ve svém dalším tahu.)

Dokončení pohybu letadel. Letadlo může svůj pohyb dokončit („přistát“) pouze na místě, které bylo vlastní nebo spojenecké na začátku vašeho tahu. Letadlo nemůže přistát na nepřátelském území nebo na území, které jste právě získali. Stíhačka může přistát na vlastní nebo spojenecké letadlové lodi nebo mořské zóně, pokud tam letadlová loď dorazí v nebojovém pohybu. Pokud nemá stíhačka žádnou letadlovou loď, na kterou by přistála na konci fáze nebojového pohybu, je zničena.

Musíte pohnout s letadlovou lodí, aby vyzvedla stíhačky, které budou končit svůj bojový pohyb v mořské zóně. Nemůžete úmyslně stíhačku přemístit do mořské zóny, která je mimo dosah vaší letadlové lodě (útok kamikadze). Musíte prohlásit teď, že letadlová loď se přemístí do té zóny během své fáze nebojového pohybu a musíte se toho držet, ledaže by byla stíhačka nebo letadlová loď zničena.

Osvobození teritoria Pokud získáte teritorium, které bylo původně kontrolováno jiným státem vaší strany, teritorium osvobodíte. Neberete nad ním kontrolu; místo toho teritorium znovu získá původní majitel i s jeho příjmem. Pokud je hlavní město původního vlastníka v rukách nepřátel, když osvobozujete teritorium, pobíráte za takové teritorium příjmy a můžete používat průmyslové komplexy, dokud nebude hlavní město původního vlastníka osvobozeno.

Dobývání a osvobozování hlavních měst Když získáte teritorium s hlavním městem (Washington, Moskva, Londýn, Berlín, Tokio), řiďte se stejným postupem jako při dobývání teritoria. Přidejte příjem dobytého teritoria k vaší národní produkci. Navíc si vezmete všechny držené CPP od bývalého vlastníka dobytého města. Například, když Německo dobude Moskvu, když má Sovětský svaz 18 CPP, dostane je okamžitě Německo.

Bývalý vlastník dobytého města je stále ve hře, ale nemůže pobírat příjmy z žádného teritoria, které stále kontroluje a nemůže nakupovat nové jednotky, dokud nebude hlavní město osvobozeno. Hráč přeskočí všechny fáze, kromě bojového pohybu, provedení boje a nebojového pohybu. Pokud tato mocnost, nebo jiná na její straně, osvobodí hlavní město, vlastník může znovu pobírat příjmy z teritorií, které vlastní a ze všech původních teritorií, která jsou nyní obsazena vlastními nebo spojeneckými jednotkami (podívejte se na osvobození teritoria výše). I přesto si nemůže hráč stále pořídit nové jednotky. Od ztracení hlavního města je dlouhá cesta zpět.

Dobytí vítězného města Pokud dobudete teritorium obsahující nepřátelské vítězné město, nahraďte kontrolní značku této mocnosti v Tabulce vítězných měst značkou svou. Pokud na konci kola kontroluje vaše strana dostatek vítězných měst k dosažení vítězství podle dohodnutých podmínek ze začátku hry, vaše strana vítězí.

Mám používat bitevní plán? Sekvence boje popsané výše předpokládají, že používáte bitevní plán pro všechny boje. Přesto zkušení hráči často provádějí jednoduché bitvy bez toho. Pokud je jednoduché vyřešit bitvu bez přemisťování jednotek z herního plánu, klidně to udělejte. Pokud kterýkoliv hráč bitevní plán použít chce, měli byste mu vyhovět.

Můžete také přeskočit použití bitevního plánu pro boj, který se objeví po jiném, bez jakékoliv aktivity. Například, letadla zasažená protiletadlovým dělem se přesunou do zóny vyřazených předtím, než jsou odstraněny. Ale jelikož letadla nemohou opětovat palbu, můžete přeskočit tento krok a prostě je ze hry vyřadit.

Příklad boje Německo napadne Británii v Indii, která obsahuje vítězné město Kalkatu.

Krok 1: Umístěte jednotky na bitevní plán. Německo je útočník. Jeho pěchota, tank a stíhačka jsou umístěny na odpovídající sloupce na útočníkově straně bitevního plánu ( 1, 3 a 3 ). Tank, pěchota a protiletadlové dělo Spojeného království jsou umístěny na odpovídající sloupce obráncovy strany bitevního plánu ( 3, 2 a 1 ).

Krok 2: Provedení přípravné palby. Protiletadlové dělo Spojeného království vystřelí na Německou stíhačku. Hráč Spojeného království hodí 1 - zásah. Němec přesune svoji stíhačku do zóny vyřazených útočníka a hráč Spojeného království vrátí protiletadlové dělo na hrací plán.

Krok 3: Odstranění ztrát přípravné palby. Německá stíhačka je zničena a odstraněna z bitevního plánu.

Krok 4: Střelba útočících jednotek. Němec hodí jednou kostkou za pěchotu a padne 4 - vedle. Ale při hodu kostkou za tank mu padne 2, což je zásah. Hráč Spojeného království vybere pěchotu jako ztrátu a přemístí ji do zóny vyřazených obránce.

Krok 5: Střelba bránících jednotek. Hráč Spojeného království hodí jednou kostkou za tank, který má obranu 3, a jednou kostkou za pěchotu, která má obranu 2 ( i když je v zóně vyřazených). Hráči Spojeného království padne 4 a 5 - obě jednotky minuly.

Krok 6: Odstranění ztrát. Pěchota Spojeného království je zničena.

Krok 7: Pokračovat v útoku nebo Ustoupit. Hráč Německa nechce ustoupit takže krokem 2 začne nový cyklus boje. V kroku 2 a kroku 3 se nic neděje protože nezůstala žádná jednotka schopná přípravné palby.

( Druhý ) Krok 4: Střelba útočících jednotek. Hráč Německa hodí kostkou za pěchotu a padne mu 1 - zásah. Poslední jednotka Spojeného království, tank, musí být vybrán jako ztráta. Hráč Německa neháže za tank, protože obránci nezůstala žádná jednotka.

( Druhý ) Krok 5: Střelba bránících jednotek. Hráč Spojeného království hodí za tank ( nyní ve vyřazených) a padne mu 2 - zásah. Hráč Německa zvolí pěchotu jako ztrátu.

( Druhý ) Krok 6: Odstranění ztrát. Britský tank a německá pěchota jsou zničeny.

( Druhý ) Krok 7: Pokračovat v útoku nebo Ustoupit. Spojené království ztratilo všechny jednotky takže Německo vyhrálo a bitva skončila.

Krok 8: Ovládnutí území. Německo ovládlo Indii, území s příjmem 3. Hráč Německa umístí svůj přeživší tank na území vedle zajmutého protiletadlového děla a umístí zde Německou kontrolní značku. Německá značka na Tabulce národní produkce se posune nahoru o 3 pole, značka Spojeného království se posune dolů o 3 pole. Německo také obsadilo vítězné město Kalkatu. Hráč Německa odstraní značku Spojeného království z místa vedle Kalkaty na Tabulce vítězných měst. Osa je o jeden krok blíže vítězství.

Zvláštní bitvy Během této fáze mohou nastat některé zvláštní akce a situace. Tyto jsou detailně popsány níže.

Obojživelné výsadky Během obojživelného výsadku jsou pozemní jednotky vyloděny z dopravní lodě a zaútočí na pobřežní území ( hraničí s mořskou zónou ) nebo skupinu ostrovů. Útočník musí vyhlásit cíl obojživelného výsadku během fáze bojového pohybu. Během fáze provádění boje může tento hráč odvolat přistání, ale nemůže změnit cíl útoku na jiné území.

Námořní bitva: Pokud jsou v zóně kde bude dopravní loď vykládat svůj náklad nepřátelské jednotky, musíte nejprve svést námořní bitvu. Tento se vyhodnotí stejně jako jakýkoliv jiný souboj, s tím rozdílem že se jej mohou zúčastnit pouze letecké a námořní jednotky. Všechny vaše námořní jednotky ( včetně dopravních lodí ) napadnou všechny nepřátelské námořní jednotky a stíhačky v této mořské zóně. Pokud vyčistíte mořskou zóny od nepřátelských jednotek, vaše přeživší dopravní lodě mohou vyložit útočící pozemní jednotky. Poté nastane pozemní část obojživelného výsadku.

Pokud nastane námořní bitva, vaše bitevní lodě vystřelí ve stejnou chvíli jako vaše ostatní útočící námořní jednotky a ne během kroku přípravné palby.

Nemohou podporovat útočící pozemní jednotky ( viz níže ).


V tomto obojživelném výsadku může japonská bitevní loď provádět bombardování během kroku přípravné palby, protože zde nejsou žádné nepřátelské námořní jednotky. Hodem 4 nebo méně zničí jednu pěchotu Spojených Států.


V tomto případě musí nejprve všechny japonské námořní jednotky napadnout letadlovou loď Spojených Států, takže bitevní loď nemůže provádět bombardování během kroku přípravné palby. Útočící pozemní jednotky nemohou ustoupit, i když stíhačka může.


Pozemní boj: Pozemní boj při vylodění je vyhodnocen stejně jako každý jiný pozemní boj, až na to že útočící jednotky nemohou ustoupit (ani pokud přišly ze sousedního území nebo se sem pohnuly po zemi ). Pokud nenastal námořní souboj, mohou bitevní lodě podporovat obojživelný výsadek pobřežním bombardováním ( viz provádění Přípravné palby výše ). Každá bitevní loď vystřelí jednou během kroku přípravné palby na nepřátelské pozemní jednotky na napadeném území

Letecké jednotky: Jedna letecká jednotka se může účastnit buď námořní části výsadku nebo pozemního boje, ale nemůže bojovat v obou částech výsadku. Útočící hráč musí nahlásit které jeho letecké jednotky se zúčastní námořní bitvy a které pozemního boje a toto rozhodnutí nesmí později změnit. Útočící letecké jednotky, ať jsou v námořní bitvě nebo v pozemním boji, mohou ustoupit dle běžných pravidel. Bránící stíhačky na letadlové lodi mohou bránit pouze během námořního boje. Bránící letecké jednotky na území mohou bránit pouze v pozemním boji.

Dělostřelectvo podporující pěchotu Když spolu s dělostřelectvem útočí pěchota, útok pěchoty se zvedá na 2. Každá jednotka pěchoty musí být podpořena jednou jednotkou dělostřelectva, pokud vaše pěchota převyšuje dělostřelectvo, bude mít přebytek pěchoty útok stále 1.


Poškození bitevní lodě Na rozdíl od ostatních jednotek jsou potřeba k potopení bitevní lodi 2 zásahy. Pokud je bitevní loď zasažena, otočte ji na bok aby bylo poznat že byla zasažena, ale nepřesunujte ji do zóny vyřazených dokud není zasažena podruhé ve stejném boji. Pokud bitevní loď přežije boj kde byla jednou zasažena, vrátí se na hrací plochu bez zranění. Její poškození bylo „opraveno“ a na začátku dalšího boje je nepoškozená.

Mezinárodní síly Jednotky na stejné straně mohou sdílet jedno území nebo mořskou zónu, čímž vytvoří mezinárodní sílu. Takovéto uskupení mohou společně bránit ale nemohou společně útočit.

Mezinárodní obrana: Když je napadeno pole obsahující mezinárodní síly, všechny jednotky brání společně. Jako obvykle vypálí útočník první. Pokud zasáhne, obránci vyberou ztrátu po vzájemné dohodě, pokud se nedokáží dohodnout, vybere útočník. Každý obránce háže za svoje jednotky zvlášť.

Mezinárodní útok: Mezinárodní síla nemůže společně napadnout jedno území. Každá útočící mocnost se hýbe a střílí se svými jednotkami ve svém kole. Stíhačka může vzlétnout z letadlové lodi spřátelené mocnosti, ale ona letadlová loď se nemůže pohnout až do dalšího tahu svého majitele. Podobně může letadlová loď převážet přátelskou stíhačku jako náklad, ale stíhačka nemůže být součástí útoku kterého se tato letadlová loď účastní. Pozemní jednotka může napadnout pobřežní území ze spojenecké dopravní lodi, ale vylodí se během tahu svého majitele.

Převážení mezinárodních sil: Dopravní lodě patřící spojenecké mocnosti může nakládat a vykládat vaše pozemní jednotky. Toto je proces má tři kroky: 1. Nalodíte svoje jednotky během svého kola na palubu spojenecké dopravní lodi. 2. Majitel dopravní lodi s ní pohne ( nebo nemusí ) během svého kola. 3. Vylodíte svoje pozemní jednotky během vašeho dalšího kola.

Raketové útoky Pokud vyvinete rakety, mohou vaše protiletadlová děla sloužit jako raketomety. Můžete provádět útoky na ekonomiku nepřátelského výrobního komplexu a „ničit“ CPP. Během fáze provedení boje vyhlaste která vaše protiletadlová děla podniknou raketový útok. Proti tomuto útoku není obrana. Vyberte továrnu v dosahu 3 polí a hoďte jednou kostkou za každé dělo. Na každou tovarnu však smíte vystřelit ve svém tahu jen jednou.

Každé dělo může způsobit ztrátu nejvýše v hodnotě ekonomického příjmu území. Protivník musí odevzdat příslušný počet CPP do banky ( nebo všechno co má, pokud je to víc než vlastní ).

Strategické bombardování. Strategický bombardovací nálet je ekonomický útok proti nepřátelským výrobním komplexům za účelem „zničení“ CPP. Tento typ útoku mohou podniknout jenom bombardéry.

Vyhodnocujte strategické bombardovací nálety stejně jako normální souboj. Ovšem tento boj zahrnuje pouze útočící bombardéry a bránící protiletadlové zbraně, i když můžete ve stejném kole podniknout i další ( konvenční ) útok na stejné území. Nemůžete během jednoho kola použít stejné bombardéry pro strategický bombardovací nálet a zároveň k dalšímu útoku na stejné území.

Během kroku přípravná palba nepřátelské protiletadlové dělo vystřelí na každý z útočících bombardérů. Všechny přeživší bombardéry mohou napadnout průmyslový komplex. Hoďte jednou kostkou za každý přeživší bombardér, ale každý bombardér může způsobit ztrátu nejvýše tolika CPP kolik je příjem napadeného území. Nepřítel musí tento počet CPP odevzdat do banky (nebo všechno co má, pokud je to víc než to).

Strategický bombardovací nálet nyní končí. Odstraňte všechny bombardéry které se zúčastnily útoku z bitevní plochy, nemohou se zúčastnit žádného dalšího útoku na toto území. Bombardéry se vrací na přátelské území.

FÁZE 5: Nebojový pohyb V této fázi můžete pohnout všemi svými jednotkami které se během fáze útoku nepohnuly nebo se během vašeho tahu nezúčastnily bitvy. Toto je vhodná doba pro shromáždění vašich jednotek, buď k posílení oslabených teritorií nebo k posílení jednotek na frontě. Během této fáze se nemůžete pohnout do nepřátelského území.

Kam se mohou jednotky pohnout Pozemní jednotky: Pozemní jednotky se mohou pohnout do libovolného vlastního nebo spojeneckého území. Nemohou se pohnout do nepřátelských území ( ani do těch která neobsahují žádné nepřátelské jednotky, ale jsou ovládána protivníkem ).

Letecké jednotky: Letecké jednotky mohou přistát v libovolném vlastním nebo spojeneckém území. Nemohou zakončit svůj pohyb na nepřátelském území nebo na území obsazeném v tomto kole. Stíhačky mohou přistát na libovolnou letadlovou loď, dokonce i na těch které se v této fázi přesunují ( ale ne uprostřed pohybu letadlové lodě, viz níže ).

Námořní jednotky: Námořní jednotky se mohou pohnout skrz libovolné vlastní nebo spojenecké mořské zóny. Nemohou se pohnout skrz nepřátelské mořské zóny, kromě případu kdy se nepřátelské síly skládají pouze z ponořených ponorek. Dopravní lodě se mohou pohnout na pobřežní území a naložit či vyložit náklad, pokud se během fáze bojového pohybu nepohnuly. Dopravní lodě které byly toto kolo v boji mohou naložit či vyložit ( ale ne oboje ) během této fáze, ale pouze pokud toto kolo neutíkaly z boje.

Letadlové lodě se mohou pohnout do mořských zón které obsahují vlastní nebo spojenecké stíhačky, aby jim umožnily přistání. Pamatujte že oznámení tohoto záměru je povinné během fáze bojového pohybu, pokud stíhač skončí pohyb v mořské zóně. Letadlová loď musí skončit svůj pohyb jakmile na něm stíhač přistane.

Ponorky nemohou skončit svůj nebojový pohyb v nepřátelské mořské zóně. Na konci této fáze se všechny ponořené ponorky vynoří. Toto nezpůsobí bitvu, i když jsou v této mořské zóně nepřátelské jednotky - fáze provádění bojů tohoto kola je už skončena. Avšak hráč, který začne fázi bojového pohybu s jednotkami v mořské zóně obsahující nepřátelské ponorky, si může vybrat nehýbat s jednotkami a místo toho zaútočit na ponorky.

Kam bych se mÄ›l pohnout ? Toto je čas kdy byste se mÄ›li pÅ™ipravit na budoucnost. PohnÄ›te jednotkami k obranÄ› území a moÅ™ských zón kterých si ceníte, speciálnÄ› hlavní a vítÄ›zná mÄ›sta vaší strany. ObÄ›tujte jednotky a umístÄ›te je do cesty nepřátelským silám ke zpomalení jejich postupu. PoÅ¡lete posily vítÄ›zným jednotkám které dobyly území. Posuňte vaÅ¡e dopravní lodÄ› a letadlové lodÄ› tam kde mohou naložit vaÅ¡e jednotky a dopravit je do kritických oblastí. Odstraňte svoje Å¡patnÄ› bránící jednotky jako bombardéry z cesty nepříteli. Nahromaďte jednotky okolo dobytých výrobních komplexů a tam kde je plánujete vybudovat. A hlavnÄ›, nenechávejte nic tam kde to nebude v budoucnu užitečné.

FÁZE 6: Mobilizace nových jednotek Během této fáze, umístěte všechny jednotky které jste nakoupil během fáze nákup jednotek. Pohněte nově nakoupené jednotky z mobilizační zóny na hracím plánu na území obsahující výrobní komplexy které ovládáte od začátku kola ( Nemůžete zatím použít výrobní komplexy obsazené během tohoto kola )

Omezení umístění Můžete mobilizovat jenom tolik jednotek kolik je hodnota příjmu daného teritoria obsahující výrobní komplex. Nemůžete umístit nové jednotky ve výrobním komplexu který patří spojenecké velmoci, pokud není její hlavní město v rukou nepřítele ( viz Osvobozování území )

Umísťujte pozemní jednotky a bombardéry pouze na území obsahující způsobilé výrobní komplexy. Nemohou vstoupit do hry v dopravních lodích nebo na letadlových lodích. Naproti tomu, stíhače mohou vstoupit do hry na nově postavených letadlových lodích.

Umístěte námořní jednotky pouze do mořských zón které sousedí s územím obsahující způsobilý výrobní komplex. Nové námořní jednotky mohou vstoupit do hry i v nepřátelské mořské zóně. ( Nenastane žádná bitva, protože fáze provádění bojů už skončila ). Nově postavené letadlové lodě mohou vstoupit do hry se stíhači na palubě, ať byli tito stíhači postaveni toto kolo, nebo již byli na území obsahující výrobní komplex. Umístěte nové výrobní komplexy na území která ovládáte od počátku tahu a mají hodnotu příjmu alespoň 1. Nikdy nemůžete mít na jednom území víc jak jeden výrobní komplex.

FÁZE 7: Výběr příjmu V této fázi získáte produkční příjem k financování budoucích útoků a strategií. Vyhledejte hodnotu národní produkce vaší mocnosti ( vyznačena pomocí vaší kontrolní značky ) na Tabulce národních produkcí, a vyberte příslušný počet CPP z banky. Zkontrolujte váš příjem sečtením hodnot všech území která ovládáte.

Pokud je vaše hlavní město ovládnuto nepřátelskou mocností, nemůžete vybrat příjem. ( viz Obsazování a Osvobozování hlavních měst ). Mocnost nemůže půjčit nebo darovat CPP jiné mocnosti ani když jsou obě na stejné straně.

Zakončení vašeho kola Jakmile dokončíte fázi výběru příjmu, je na tahu další hráč. Jakmile skončí tah všechny mocnosti, zkontrolujte zda některá z nich nevyhrála.

Kontrola Vítězství Na konci kola, poté co odehrálo všech pět mocností, zkontrolujte zda některá strana nedosáhla vítězných podmínek zvolených na počátku hry: Malé vítězství ( ovládnutí 8 vítězných měst ) Velké vítězství ( ovládnutí 10 vítězných měst ) Totální vítězství ( ovládnutí 12 vítězných měst ). Pokud vaše strana ovládá dostatečný počet vítězných měst k dosažení předvolené vítězné podmínky, všichni z vaší strany vyhrávají válku.

Jinak začněte nové kolo a konfliktu pokračuje.

Samostatný vítěz I když je Axis & Allies týmovou hrou, je také možné vyhlásit samostatného vítěze. ( Toto je volitelné a hodně hráčů si považuje týmový aspekt hry víc než samostatnou slávu ) Odečtěte počáteční hodnotu národní produkce pro každého člena vítězné strany ( jak je označeno na Tabulce národní produkce ) od jeho konečné hodnoty národní produkce. Hráč jehož mocnost nejvíce zvedla svoji národní produkci je samostatným vítězem.

Dodatek I: Profily jednotek Tato část poskytuje detailní informace o každé jednotce ve hře. Každý záznam má krátký popis, včetně národního ztotožnění a seznam cen jednotek v CPP, jejich útočných a obraných hodnot, a počet území nebo mořských zón přes které se může pohnout. Každý typ jednotky má také zvláštní schopnosti které jsou sepsány pod těmito statistikami.

Pozemní jednotky Pěchota, dělostřelectvo, tanky a protiletadlová děla mohou útočit a bránit pouze na územích. Pouze pěchota, dělostřelectvo a tanky mohou obsazovat nepřátelská území. Všechny jednotky kromě výrobních komplexů mohou být neseny dopravními loděmi. továrny jsou umístěny na územích ale nemohou se hýbat, útočit, bránit nebo být přesunuty.

Pěchota Popis: Vojáci kteří tvoří páteř každé pozemní síly.

SSSR: Sovětská Rudá armáda Německo: Německá armáda Británie: Britská národní armáda Japonsko: Japonská Imperiální armáda Spojené Státy: Armáda Spojených Států

Cena: 3 Útok: 1 ( 2 když je podporována dÄ›lostÅ™electvem ) Obrana: 2 Pohyb: 1 Zvláštní schopnosti Podpora DÄ›lostÅ™electva : Když pÄ›chota útočí současnÄ› s dÄ›lostÅ™electvem, útok pÄ›choty se zvedne na 2. Každá pÄ›chota musí být podpoÅ™ena dÄ›lostÅ™electvem podle pravidla jeden-na-jednoho: Pokud vaÅ¡e pÄ›chota pÅ™evyÅ¡uje vaÅ¡e dÄ›lostÅ™electvo, pÅ™ebytek bude mít stále útok jenom 1. Na příklad, pokud zaútočíte dvÄ›ma jednotkami dÄ›lostÅ™electva a pÄ›ti pÄ›chotami, dvÄ› vaÅ¡e pÄ›choty budou mít útok 2 a zbytek 1. PÄ›chota nemůže být podporována dÄ›lostÅ™electvem bÄ›hem obrany.

Dělostřelectvo Popis: Baterie děl které podporují útoky pěchoty.

Spojenci: 105 mm houfnice. Německo: 88 mm víceúčelový kanón Japonsko: Model 92 (1932) 70 mm houfnice

Cena: 4 Útok: 2 Obrana: 2 Pohyb: 1 Zvláštní schopnosti Podpora Pěchoty: Když spolu s dělostřelectvem útočí pěchota, útok pěchoty se zvedá na 2. Každá jednotka pěchoty musí být podpořena jednou jednotkou dělostřelectva. Dělostřelectvo nepodporuje pěchotu během obrany.

Tanky Popis: Pancéřované jednotky které disponují velkou palebnou silou.

SSSR: T-34 Německo: Panther Británie, Spojené Státy: Sherman Japonsko: Typ 95 lehký tank Kyugo

Cena: 5 Útok: 3 Obrana: 3 Pohyb: 2 Zvláštní schopnosti Bleskový útok: Během fáze bojového pohybu se může tank pohnout do dvou sousedících nepřátelských území, ale pouze pokud je první území neobsazené. Nejprve zajistí ovládnutí prvního území, a poté pokračuje do dalšího území. Toto je nazýváno "Bleskovým útokem". Druhé území může být přátelské nebo nepřátelské, nebo dokonce území odkud tank vyjel. Tank který se střetne s nepřátelskými jednotkami v prvním území na které vstoupí, musí se zde zastavit, i když narazí pouze na protiletadlová děla nebo průmyslový komplex.

Protiletadlová děla Popis: Baterie děl které sestřelují útočící letadla.

Cena: 5 Útok: - ( 1 kostka ztrát CPP s Raketami ) Obrana: 1 ( pouze během Přípravné palby ) Pohyb: 1 ( pouze nebojový pohyb ) Zvláštní schopnosti Nemůže útočit: Protiletadlové dělo se nikdy nemůže pohnout během fáze bojového pohybu ( pouze se může nechat přenášet v dopravní lodi ). Nemůže útočit, pouze může vypálit rakety ( viz Raketový útok )

Sestřelování letadel: Protiletadlová děla mohou sestřelit útočící letadla. Kdykoliv letadlo přelétá území s nepřátelským protiletadlovým dělem, protiletadlové dělo vystřelí během fáze přípravné palby. Hoď jednou kostkou za každé útočící letadlo ( jenom jedno protiletadlové dělo na území může vystřelit, i když je tam několik děl ovládaných různými velmocemi ). Za každou "1" která padne je zničena jedna útočící letecká jednotka.

Použitelné útočícími jednotkami: Pokud je území obsazeno, všechna přítomná protiletadlová děla jsou také zajmuta. Mohou být použity hráčem který je zajmul v příštích bojích. Protiletadlová děla nejsou nikdy zničena, vyjma případu kdy je potopena dopravní loď, která je převáží. Pokud přesunete protiletadlové dělo na přátelské území, umístěte pod něj jednu z vašich kontrolních značek. Pokud osvobodíte území obsahující zajmuté protiletadlové dělo, kontrolu nad ním převezme původní majitel.

Vývoj zbraní - Rakety: Pokud vyvinete rakety, vaše protiletadlová děla mohou sloužit jako raketomety: Můžete zaútočit na nepřátelskou továrnu svým protiletadlovým dělem během bojové fáze přípravná palba. Toto je jediná situace během které mohou protiletadlová děla zaútočit. Vyberte továrnu vzdálenou nanejvýš 3 pole a hoďte jednou kostkou za raketomet ( každá raketa může způsobit škodu v CPP nejvýše rovnu hodnotě příjmu území ). Továrna může být v jednom tahu ostřelována pouze jedním raketometem. Protivník odevzdá příslušný počet CPP do banky.

Průmyslové komplexy Popis: Továrny produkující nové jednotky.

Cena: 15 Útok: - Obrana: - Pohyb: - Zvláštní schopnosti Nemůže útočit, bránit se ani se pohnout: Továrny se nemohou nikdy bránit, pohnout ani zaútočit. Nemohou být ani transportovány. Nikdy nejsou umístěny na bojovou plochu. Pokud jsou zasaženy raketami nebo strategickým bombardováním, továrna není zničena, namísto toho majitel odevzdá CPP do banky.

Mobilizační místa: Můžete mobilizovat jednotky pouze na územích obsahujících výrobní továrny které ovládáte od počátku tahu. Můžete mobilizovat nejvýše tolik jednotek kolik je hodnota příjmu daného území na kterém továrna stojí ( například, továrna vybudovaná ve východní Kanadě může mobilizovat až tři jednotky za kolo ). Můžete umisťovat nové továrny do každého území které ovládáte od počátku kola a které má hodnotu příjmu alespoň 1. Nikdy nemůže být víc jak jeden výrobní komplex na jednom území.

Použitelné útočícími jednotkami: Pokud je území obsazeno, továrna je také obsazena. Může být použita hráčem který jej obsadil během dalšího kola. Továrny nejsou nikdy zničeny. Nemůžete umístit svoje nové jednotky do továrny ovládaného spojeneckou velmocí pokud není jeho hlavní město v rukou nepřítele ( viz Osvobozování území ). I když osvobodíte území s továrnou, nemůžete jej použít. Původní majitel jej může použít během následujícího kola.

Letadla Stihači a bombardéry mohou útočit a bránit jak na územích tak i mořských zónách. Mohou přistát pouze na vlastních nebo spojeneckých územích nebo ( v případě stihačů ) na letadlových lodích. Vaše letadla nemohou přistát na územích která jste právě obsadil, ať se účastnily boje či nikoli. Letadla se mohou hýbat přes nepřátelská území a nepřátelské mořské zóny tak jako přes vlastní pole. Jsou však vystavena protiletadlové palbě kdykoliv vstoupí na nepřátelské území které obsahuje protiletadlové dělo.

K určení vzdálenosti sečtěte všechna pole na která vaše letadlo vstoupí „po vzlétnutí. Při pohybu přes vodu z pobřežního území nebo z ostrovní skupiny, počítejte první mořskou zónu do které vstoupíte jako 1 pole. Při letu na skupinu ostrovů, počítejte okolní mořskou zónu a skupinu ostrovů každou jako 1 pole ( Ostrov je považován za území v mořské zóně, letecké jednotky umístěné na ostrovu nemohou bránit okolní mořskou zónu ). Při pohybu stíhače z letadlové lodi, nepočítejte mořskou zónu ve které je letadlová loď jako první pole - váš stíhač je v této mořské zóně. Aby se stíhač mohl zúčastnit boje, musí odstartovat z lodě dřív než se tato loď pohne, jinak je pouze náklad.

Nemůžete poslat letadlo na "sebevražednou misi", záměrně je poslat do boje bez možnosti přistání. Nemůžete úmyslně pohnout stíhačem na mořskou zónu která je mimo dosah vašich letadlových lodí ( útok kamikadze ). Musíte mít letadlovou loď která vyzvedne stíhače který by skončil fázi bojového pohybu v mořské zóně. Musíte ihned oznámit, kterou letadlovou lodí do této zóny pohnete během fáze nebojového pohybu, a musíte to dodržet pokud před tím není zničen stíhač nebo zničena letadlová loď.

Stíhači Popis: Malá rychlá letadla která mohou ohrozit cokoliv na zemi či na vodě.

SSSR: Yak Německo: JU-87 Stuka Británie: Spitfire Japan: A6M2 Zero-Sen "Zero" Spojené Státy: P-38 Lighting

Cena: 10 Útok: 3 Obrana: 4 ( 5 s tryskovými stíhačkami) Pohyb: 4 ( 6 pro letadla s dlouhým doletem ) Zvláštní schopnosti Přistání na letadlové lodi: Stíhačky mohou být neseny letadlovými loděmi. Až dvě stíhačky mohou být současně na vlastní nebo spojenecké letadlové lodi. Stíhačka musí odstartovat z původní pozice letadlové lodi aby se mohla toto kolo zúčastnit boje. Mohou ovšem po boji ( i když utíkají ) nebo i po nebojovém pohybu přistát na letadlové lodi ( Stíhačka ale nemůže přistát na letadlové lodi během jejího pohybu. ). Vaše letadlová loď se musí přesunout do mořské zóny ve které skončil svůj pohyb jeden z vašich stíhačů a nemůžete se pohnout v tomto kole dál.

Stíhačka umístěná na bránící letadlové lodi která je zničena během boje, se musí pokusit přistát. Musí se pohnout o jedno pole na vlastní nebo spojenecké území nebo letadlovou loď, nebo je zničena. Naproti tomu stíhačky umístěné na útočící letadlové lodi mohou vzlétnout před bojem a pokud přežijí tak se mohou vrátit na vlastní nebo spojenecké území nebo letadlovou loď v dosahu. Pokud stíhačka nemá kde přistát na konci nebojového pohybu, je zničena.

Potopení bránicí letadlové lodi:

Útočící japonská ponorka potopí britskou letadlovou loď a poté co vystřelí obránci se potopí.

Obě stíhačky Británie a Spojených Států mohou odletět o jedno pole do bezpečí. Mohou přistát na Novém Zélandu ( přátelské území ) nebo na letadlové lodi Spojených Států ( přátelská letadlová loď ). Jinak budou zničeny.

Potopení útočící letadlové lodě: Útočící letadlová loď Spojených Států je zničena Japonskou ponorkou, která se ponoří. Stíhačka Spojených Států se počítá jako náklad a je zničena spolu s letadlovou lodí. Ale hráč Británie může před útokem vzlétnout se svou stíhačkou a tak se může pohnout o 4 pole. Mezi jeho volbami jsou Nový Zéland, Austrálie, Šalomounovy ostrovy a letadlová loď Spojených Států. Nemůže zůstat ve své mořské zóně, protože by byla zničena dřív než by ji mohla vyzvednout letadlová loď Spojených Států ( v příštím kole Spojených Států ).

Výzkum zbraní-tryskové stíhačky: Pokud máte vyzkoumány tryskové stíhačky, všichni vaši stíhači se brání na 5 místo 4. Výzkum zbraní-letadla s dlouhým doletem: Pokud máte vyzkoumána letadla s dlouhým doletem, všichni vaši stíhači se mohou pohnout o 6 polí místo 4.

Bombardéry Popis: Velká letadla s dlouhým doletem, která shazují bomby na své cíle.

SSSR: Petlyakov PE 8 Německo: Ju-88 Británie: Halifax Japonsko: G4M2E Model 24J "Betty" Spojené Státy: B-17

Cena: 15 Útok: 4 ( Hoďte dvakrát za Těžké bombardéry ) Obrana: 1 Pohyb: 6 ( 8 pro letadla s dlouhým doletem ) Zvláštní schopnosti Strategické bombardovací nálety: Bombardér může provést ekonomický útok na nepřátelské výrobní komplexy. Během bojové fáze přípravné palby mohou bombardéry které přežijí protileteckou palbu napadnout výrobní komplex. Hoďte jednou kostkou za každý přeživší bombardér ( každý bombardér může způsobit škodu nanejvýš ve výši ekonomického příjmu území ). Protivník musí odevzdat do banky odpovídající počet CPP.


Výzkum zbraní-těžké bombardéry: Pokud máte vyzkoumány těžké bombardéry, všechny vaše bombardéry háží na útok dvěmi kostkami namísto kostky jedné. To znamená že každý bombardér může způsobit 2 zásahy v běžném boji, nebo způsobit dvě kostky ztrát CPP při strategickém bombardování. ( Pořád však nemůže způsobit víc než je ekonomický příjem území )

Výzkum zbraní-letadla s dlouhým doletem: Pokud máte vyzkoumána letadla s dlouhým doletem, všechny vaše bombardéry se mohou hýbat na vzdálenost 8 polí namísto 6.

Námořní jednotky Bitevní lodě, torpédoborce, letadlové lodě, dopravní lodě a ponorky útočí a brání v mořských zónách. Nikdy se nemohou posunout na území.

VÅ¡echny námoÅ™ní jednotky se mohou pohnout až o 2 přátelské zóny. Nemohou se pohnout skrz nepřátelské zóny, mimo případu kdy se nepřátelská síla skládá pouze z ponoÅ™ených ponorek ( viz Ponorky níže ). Pokud je moÅ™ská zóna obsazena jinými nepřátelskými jednotkami než ponoÅ™enými ponorkami, potom vaÅ¡e jednotky končí pohyb a nastane souboj. Ponorky jsou výjimkou : mohou proplouvat skrz nepřátelské moÅ™ské zóny bez zastavení, pokud zde nejsou kÅ™ižníky ( viz KÅ™ižníky níže ).

Některé námořní jednotky mohou nést jiné jednotky. Dopravní lodě mohou převážet pouze pozemní jednotky. Letadlové lodě mohou převážet pouze stíhačky.

Bitevní lodě Popis: Mocné a téměř nezničitelné vládkyně moří.

SSSR, Británie: třída Royal Oak Německo: třída Bismarck Japonsko: třída Yamato Spojené Státy: třída Iowa

Cena: 24 Útok: 4 Obrana: 4 Pohyb: 2

Zvláštní schopnosti Dva zásahy ke zničení: Bitevní lodě je nutno zasáhnout 2x aby byly zničeny. Pokud je bitevní loď zasažena, otočte ji na bok aby bylo poznat, že byla zasažena, ale nepřesunujte ji do zóny vyřazených dokud není zasažena podruhé ve stejném boji. Pokud bitevní loď přežije boj kde byla jednou zasažena, vrátí se na hrací plochu bez škod.

Pobřežní ostřelování: Během obojživelného výsadku, mohou vaše bitevní lodě, které jsou ve stejné mořské zóně jako dopravní loď vyloďující jednotky, provést bombardování. Každá bitevní loď vystřelí jednou během fáze přípravné palby proti nepřátelským pozemním jednotkám na napadeném území ( nepřátelské jednotky palbu nemohou opětovat ). Bitevní loď nemůže provádět pobřežní bombardování pokud se před samotným obojživelným útokem zúčastnila námořního boje.

Torpédoborce Popis: Malé rychlé válečné lodě které loví ponorky.

Spojenci: třída Johnston Německo: třída Friedrich Eckholt Japonsko: třída Fubuki

Cena: 12 Útok: 3 Obrana: 3 Pohyb: 2 Zvláštní schopnosti Ničení ponorek: Torpédoborce ruší zvláštní schopnosti ponorek ( viz Ponorky níže ). Nepřátelské ponorky se nemohou volně pohybovat přes mořské zóny obsahující váš torpédoborec. Pokud máte torpédoborec v boji, lodě ztracené útokem nepřátelských ponorek mohou opětovat palbu. Nepřátelské ponorky se také nemohou ponořit pokud je přítomen váš torpédoborec.

Výzkum zbraní-kombinované bombardování: Pokud máte vyzkoumáno kombinované bombardování, mohou vaše torpédoborce během obojživelného útoku provádět pobřežní bombardování pokud jsou ve stejné mořské zóně jako dopravní loď vyloďující jednotky. Každý torpédoborec vystřelí jednou během fáze přípravné palby ( s útokem 3 ) na nepřátelské pozemní jednotky na napadeném území ( nepřátelské jednotky nemohou palbu opětovat ). Torpédoborec nemůže provádět pobřežní bombardování pokud se před tímto obojživelným útokem účastnil námořního boje.

Letadlové lodě Popis: Obří námořní plošiny ze kterých vzlétají stíhači a mohou zde přistát.

Rusko, Británie: třída Illustrious Německo: třída Graf Zeppelin Japonsko: třída Shinano Spojené Státy: třída Wasp

Cena: 16 Útok: 1 Obrana: 3 Pohyb: 2 Zvláštní schopnosti Přenos stíhačů: Letadlová loď může nést až dva stíhače, včetně těch co náleží spojencům. Stíhači spojenců mohou vzlétnout a přistát na vašich letadlových lodích, ale pouze během tahu hráče kterému patří. Stíhači musí vzlétnout z původní pozice letadlové lodi pokud se chtějí toto kolo zúčastnit souboje. Pokud se nejprve pohne letadlová loď, jsou stíhači pouhým nákladem. Stíhači patřící spojencům jsou během útoku letadlové lodi která je převáží vždy počítáni jako náklad, protože není jejich tah. Vaše letadlová loď se musí pohnout na mořskou zónu ve které skončil svůj tah jeden z vašich stíhačů a nemůže se pohnout v tomto kole dál.

Obrana stíhaček: Kdykoliv je letadlová loď napadena jsou její stíhačky ( včetně stíhaček spojenců ) považovány za bránící se a mohou být zvoleny jako ztráty místo letadlové lodě. ( Ovšem nemohou být zvoleny jako ztráta po útoku ponorky, protože ponorky nemohou útočit na letadla, pouze na lodě. Viz Ponorky )

Dopravní lodě Popis: Lodě které převážejí pozemní jednotky do boje.

Spojenci: třída Liberty Německo: třída Danzig Japonsko: třída Hakusan Maru

Cena:8 Útok:0 Obrana:1 Pohyb:2 Zvláštní schopnosti Žádný útok: Dopravní lodě mají útok 0 a nemohou útočit během fáze střelby útočníků. Může být ale součástí útočících jednotek. Pokud je dopravní loď poslední zbývající jednotkou útočníků, musí přežít střelbu obránců aby mohla ustoupit. Pokud je dopravní loď zničena, její náklad je také zničen.

Přeprava pozemních jednotek: Dopravní lodě mohou převážet pozemní jednotky náležící vám nebo spojencům. Jejich kapacita je jedna pozemní jednotka a navíc jedna pěchota. Takže plný transport může nést tank a pěchotu, dělostřelectvo a pěchotu, protiletadlové dělo a pěchotu nebo dvě pěchoty. Dopravní loď nemůže převážet výrobní komplex. Pozemní jednotky jsou náklad, nemohou útočit nebo se bránit během cesty po moři. Jsou zničeny pokud je zničena dopravní loď. Kapacita dopravní lodě: Dopravní loď unese jednu jakoukoliv pozemní jednotku a jednu pěchotu. Tyto jednotky mohou patřit libovolné mocnosti vaší strany

Pozemní jednotky spojenecké velmoci se musí nalodit během kola svého majitele, potom jsou převezeny během vašeho kola a vyloží se opět v dalším kole svého majitele.

Převážení na dopravní lodi se počítá jako celý pohyb pozemní jednotky, nemůže se pohnout před naložením ani po vyložení. Umístěte pozemní jednotky vedle dopravní lodi na mořské zóně.

Nakládání a vykládání: Dopravní loď může naložit náklad před, během a nebo po svém pohybu. Dopravní loď může vyzvednout náklad, pohnout se o jednu mořskou zónu, naložit další náklad, pohnout se do další zóny a vyložit náklad na konci svého tahu. Může také zůstat na moři se svým nákladem na palubě. Dopravní loď může vyložit náklad na nepřátelské teritorium pouze během obojživelného útoku ( viz níže ).

Doprava spojeneckých jednotek: Převoz pěchoty Spojených Států z Karibských ostrovů do Panamy na britské dopravní lodi je proces o třech krocích: 1. Během tahu Spojených Států se pěchota nalodí na britskou dopravní loď. 2. Během tahu Británie se dopravní loď přesune do Panamy. 3. Během dalšího tahu Spojených Států se pěchota vylodí v Panamě.

Kdykoli dopravní loď vyloží svůj náklad, už se v tomto kole nemůže dále hýbat ( kromě ústupu z boje ). Dopravní loď nemůže vyložit náklad na dvě různá území během jednoho tahu, ani nemůže svůj náklad vyložit na jinou dopravní loď. Dopravní loď který se zúčastní boje, může naložit nebo vyložit náklad po boji, ale nikdy ne obojí zaráz. Pokud mořská zóna obsahuje nepřátelské jednotky potom v této mořské zóně nemůže dopravní loď naložit ani vyložit jednotky.

Přemostění: Dopravní loď může nakládat a vykládat jednotky aniž by se pohnula ze své mořské zóny. Toto je nazýváno "Přemostění". Každá taková dopravní loď je však stále omezena svým maximálním nákladem. Může vykládat pouze do jednoho území a jakmile vyloží náklad už se nemůže pohnout nebo naložit další náklad než nastane další kolo. Dopravní loď nemůže přemostit mořskou zónu která obsahuje nepřátelské jednotky. Přeprava vlastních jednotek: Německá dopravní loď má několik voleb. Může: - naložit pěchotu z Alžíru, pohnout se a naložit jedno dělostřelectvo z Jižní Evropy. - naložit pěchotu z Alžíru, pohnout se a naložit pěchotu z Libye. - pohnout se, naložit jedno dělostřelectvo z Jižní Evropy a pěchotu z Libye - naložit libovolnou z těchto jednotek

Potom může: - zůstat se svým nákladem na moři ( nebojový pohyb ) - vyložit jednu nebo víc jednotek v Západní Evropě, Jižní Evropě, Alžíru, Libyi nebo na Balkáně ( nebojový pohyb ) - provést obojživelný výsadek na Gibraltar ( bojový pohyb ) - napadnout britský torpédoborec v mořské zóně 15 ( bojový pohyb )

Ovšem nemůže: - naložit tank z Německa pokud se sem tank pohnul ( nemůže se pohnout a pak být naložen ) - naložit obě dělostřelectva v Jižní Evropě ( nemůže tolik uvézt ) - vyložit náklad na dvě území ( může vykládat pouze na jedno území, potom musí skončit ) - vyložit náklad na území sousedící s mořskou zónou 15 ( torpédoborec brání nakládání a vykládání ) - podniknout obojživelný výsadek na Egypt ( kvůli nepřátelskému torpédoborci ) - vylodit se ve Španělsku nebo Turecku ( jsou to neutrální území ) - přesunout svůj náklad na jinou dopravní loď ( není povoleno ) - pohnout svým nákladem po vyložení ( jejich pohyb skončil ) - ustoupit s vyloženými jednotkami během obojživelného výsadku ( nemohou ustoupit )

Obojživelný výsadek: Dopravní lodě mohou vyložit svůj náklad na nepřátelské území během fáze bojového pohybu, a tím začít obojživelný výsadek. Pokud jsou v mořské zóně ze které provádíte výsadek nepřátelské jednotky, musí se nejdřív vybojovat námořní souboj. Pokud dopravní loď přežije boj, po porážce všech bránících jednotek může vyložit svůj náklad na nepřátelské území ( viz Obojživelné výsadky ).

Ponorky Popis: Lovci kteří útočí pod hladinou moře

Spojenci: třída Ray Německo: U-Boat Typ VII Japonsko: třída I

Cena: 8 Útok: 2 ( krok Přípravná palba ) Obrana: 2 Pohyb: 2 Zvláštní schopnosti Nepřátelské zóny jako vlastní: Ponorka se může pohybovat skrze nepřátelské mořské zóny které obsahují nepřátelské jednotky. Pokud ovšem skončí svůj pohyb na nepřátelské mořské zóně nastane souboj. Ponorka nemůže skončit nebojový pohyb v nepřátelské mořské zóně. Přítomnost nepřátelského torpédoborce ve stejné mořské zóně donutí ponorku zastavit.

Přepad: Ponorky vždy vystřelí během kroku přípravná palba, ať se brání nebo útočí. Mohou pálit pouze na námořní jednotky. Ztráty z tohoto útoku jsou zničeny dříve než mohou opětovat palbu, pokud není přítomen nepřátelský torpédoborec. ( libovolná loď nebo letadlo může zasáhnout ponorku )

Ponoření: Ponorka se může po souboji ponořit poté co útočník a obránce vystřelili, nezávisle na tom co provedou ostatní jednotky. Je vrácena na hrací plochu a zůstane ponořená dokud neskončí fáze nebojového pohybu. Potom se ponorka vynoří nezávisle na přítomnosti nepřátelských jednotek, nezpůsobí to námořní souboj. Nepřátelské lodě mohou volně pohybovat přes zóny obsahující ponořené ponorky a nepřátelské dopravní lodě zde mohou nakládat i vykládat náklad.

Přítomnost nepřátelského torpédoborce v boji zabrání ponorce v ponoření.

Dodatek 2: Příklad kola Náš hráč Sovětského Svazu, Kateřina, hraje svoje první kolo, které je také prvním kolem hry. Začne se 24 CPP a všemi jednotkami uvedenými na její Referenční kartě. Už teď je na západě ohrožována Německem. Obrázky níže ukazují pouze relevantní jednotky.

Fáze 1: Vývoj zbraní Kateřina se rozhodne vyvinout Rakety. Utratí 5 CPP na zakoupení jediné kostky výzkumu. Háže a má štěstí - padne jí 2. Její protiletadlová děla nyní mohou střílet na nepřátelské výrobní komplexy.

Fáze 2: Nákup jednotek Kateřině zbývá 19 CPP. Myslí si že bude potřebovat více tanků aby se vypořádala s Německou hrozbou. Nakoupí tedy tři tanky a jedno dělostřelectvo a umístí je do mobilizační zóny.

Fáze 3: Bojový pohyb Kateřina nemůže čekat až se Německo dále rozroste, protože má nepřítele hned vedle svého hlavního města Moskvy. Udeří na německé síly v západním Rusku. Tři jednotky pěchoty a jeden tank zaútočí z Archangelska a dvě jednotky pěchoty s jedním stíhačem z Karelie. V samostatném útoku použije svoje protiletadlové dělo na Kavkaze k útoku na výrobní komplex v Německu.

Fáze 4: Provedení boje Nejprve Kateřina vyhodnotí raketový útok. Německo proti tomu nemá žádnou obranu takže Kateřina hodí jednou kostkou během kroku přípravné palby a padne jí 3. Franta, hráč Německa odevzdá 3 CPP do banky.

Potom Kateřina vyhodnotí svůj útok proti západnímu Rusku. Položí svých pět jednotek pěchoty do sloupce 1 na útočníkově straně bitevního plánu a svůj tank a stíhačku do sloupce 3. Franta umístí svoje dělostřelectvo a pěchotu do sloupce 2 a svůj tank do sloupce 3 na straně obránce.

Žádné jednotky nemohou zahájit přípravnou palbu, takže Kateřina ( útočník ) nyní hodí za své jednotky.

Nejprve vyhodnotí svoji pěchotu, padne jí z pěti hodů dvakrát 1, což jsou dva zásahy. Potom hodí za stíhače a tank. Padne jí 2 a 4, tedy jeden zásah. Německo utrpělo tři ztráty, Franta přesune tank a obě pěchoty do zóny ztrát obránce.

Teď háže Franta jako obránce. Hodí třemi kostkami za pěchotu ( i když jsou dvě pěchoty ve ztrátách ) a jednou kostkou za dělostřelectvo, v obou případech potřebuje hodit 2. Padne mu jeden zásah. Hodí kostkou za tank ale mine s hodem 5. Kateřina přesune jednu pěchotu do zóny vyřazených útočníka. Potom oba hráči odstraní svoje ztráty.

Jako útočník by Kateřina mohla nyní ustoupit, ale cítí vítězství a pokračuje v útoku. Hodí čtyřmi kostkami za svoji pěchotu a padnou jí tři 1 - masakr. Franta přesune svoje zbývající jednotky do zóny vyřazených obránce. Opětuje palbu a zasáhne hodem 2 za dělostřelectvo ale mine hodem 6 za svůj smolný tank. Kateřina přesune jednu jednotku pěchoty do zóny vyřazených útočníka. Poté co oba hráči odstraní svoje ztráty umístí Kateřina všechny svoje přeživší útočící jednotky do západního Ruska ( kromě stíhačky, ta přistane v Rusku ). Převezme tím kontrolu nad Západním Ruskem a umístí na toto území jednu ze svých kontrolních značek. Její kontrolní značka na tabulce národní produkce se pohne o 2 pole nahoru, zaznamenávající její novou produkci 26 a Německo pohne svoji značku o 2 pole dolů na 38.

Fáze 5: Nebojový pohyb Archangelsk připadá Kateřině dost oslabený, tak přesune dvě jednotky pěchoty a jednu jednotku dělostřelectva do Archangelska z Ruska. Pohne oba tanky z Ruska do Karelie. Potom přesune svoji ponorku o 2 pole do mořské zóny 6.

Fáze 6: Mobilizace nových jednotek Kateřina umístí tři tanky a jedno dělostřelectvo které dříve koupila do Kavkazu, vedle jednoho ze svých výrobních komplexů. Toto je maximální množství jednotek které zde může mobilizovat, protože území má příjem 4.

Fáze 7: Výběr příjmu Kateřina vybere 26 CPP z banky.

Nyní je na tahu Německo a Franta se už nemůže dočkat odplaty.

Dodatek 3: Volitelná pravidla Zkušení hráči mohou chtít pozměnit herní zážitek. Následující volitelná pravidla vytyčí národní výhody pro každou z mocností ve hře, simulujíce historické strategie a výhody. Mocnost nemůže svoje národní výhody sdílet se svými spojenci.

Množství těchto výhod se vztahuje pouze na území ovládané danou mocností na začátku hry a platí pouze pokud je toto území stále pod vládou oné mocnosti. Například Sovětský Svaz začíná hru a ovládá rudá území na hrací ploše, takže národní výhody které se odkazují na "rudé území" platí pouze, pokud je toto území stále ovládáno Sovětským Svazem.

Pokud chcete používat tato volitelná pravidla, zvolte kolik národních výhod bude mít každá mocnost k dispozici. Každý hráč si vybere příslušný počet národních výhod svojí mocnosti. Můžete také místo toho náhodně zvolit hodem ( hody )kostkou podle tabulky Národních výhod.

Tabulka Národních výhod

Sovětský Svaz 1.ruská zima 2.pakt o neútočení 3.mobilní továrny 4.kořistní tank 5.půjčka a pronájem 6.transsibiřská magistrála

Německo 1.ponorková blokáda 2.atlantický val 3.panzerblitz 4.vlčí smečky 5.střemhlavé bombardéry Luftwaffe 6.pevnost Evropa

Británie 1.radar 2.spojený útok 3.rozluštění enigmy 4.ropa na středním východě 5.francouzské hnutí odporu 6.koloniální posádka

Japonsko 1.tokijský expres 2.kamikaze 3.kaiten torpéda 4.bleskové přepady 5.zakopaní obránci 6.banzai útoky

Spojené státy 1.ostrovní základny 2.čínské divize 3.námořní pěchota 4.mechanizovaná pěchota 5.rychlé letadlové lodě 6.létající pevnosti

Národní výhody Sovětského Svazu

1. Ruská zima Největším spojencem Ruska byla její tuhá zima. Německá invaze se náhle zastavila když napadl sníh. Jednou za hru během výběru příjmu můžete vyhlásit tuhou zimu. Do začátku vašeho příštího tahu se vaše pěchota brání na 3.

2.Pakt o neútočení Japonsko se po většinu války zdrželo útoků na Sovětský svaz. Už tak na ně mířil jeden medvěd z východu. Když japonské jednotky poprvé ve hře zaútočí na rudé území můžete zdarma umístit čtyři vaše jednotky pěchoty na toto území před vyhodnocením útoku. Pokud napadnete Japonsko dříve než ono napadne vás, ztrácíte tuto výhodu.

3. Mobilní továrny V důsledku nebezpečí na frontě, přesunuli Sověti svoje továrny na východ. Vyprodukovali v roce 1942 na východ od Uralu 5000 tanků. Vaše výrobní komplexy se mohou pohnout o jedno území během vaší fáze nebojového pohybu. Během fáze bojového pohybu se pohnout nesmí. Pokud jsou zajmuta protivníkem, tak protivník s nimi hýbat nemůže.

4. Kořistní tank Po bitvě u Kurska v roce 1943 za sebou Němci nechali vraky svých zničených tanků. Sověti pro ně našli mnoho zajímavých způsobů využití. Pokud vyhrajete boj proti tankům útočícím na rudé území a nejméně jeden útočící tank je zničen, můžete zde zdarma umístit jeden vlastní tank.

5. Půjčka a pronájem Kvůli ztrátě Ukrajiny a přesunu továren na východ potřeboval SSSR další zdroje. Spojenci mu proto přišli na pomoc. Během vaší fáze nákupu jednotek můžete přeměnit jednotky patřící spojenecké mocnosti na svoje jednotky, pokud svůj pohyb skončí nebo začnou na rudých územích. Odstraňte tyto jednotky ze hry a nahraďte je stejnými jednotkami vaší barvy.

6. Transsibiřská magistrála Transsibiřská magistrála se rozpíná přes 10 000 kilometrů z Moskvy do Vladivostoku. Je to nejdelší taková železnice na světě. Vaše pěchota, dělostřelectvo a protiletadlová děla se mohou pohnout o 2 území za kolo ale pouze na těchto územích: Rusko, Novosibirsk, Jakut a Burjat.

Národní výhody Německa

1. Ponorková blokáda Ponorky ohrožovaly spojenecké dopravní trasy a potápěly lodě nezávisle na jejich nákladu. Některými "náklady" byli i civilisté. Během fáze výběru příjmu v kolech Británie a Spojených Států, odečtěte 1 CPP od součtu jejich národní produkce za každou vaši ponorku na hrací ploše.

2. Atlantický val Němci opevnili evropské pobřeží Atlantského oceánu masivními obrannými systémy od Norska po Španělsko. Během každého obojživelného výsadku proti šedému území brání během prvního kola boje všechny vaše pěchoty na 3.

3. Panzerblitz Nezastavitelné tanky se valily Evropou a severní Afrikou. Prolomily obrannou linii potom se stočily a způsobily zkázu v řadách obránců. Pokud vaše útočící jednotky zničí všechny bránící jednotky na území během prvního cyklu souboje, mohou se všechny vaše přeživší tanky v útočící síle pohnout o jedno území během fáze nebojového pohybu.

4. Vlčí smečky Vlčí smečky U-Bootů slídily v Atlantiku a spolupracovaly na potopení spojeneckých konvojů. Jediná jistá věc o U-Bootu byla, že je vždy poblíž další. Pokud alespoň tři z vašich ponorek provedou bojový pohyb do jediné mořské zóny, útočí na 3 ( 4 pokud máte vyzkoumány Super ponorky ). Mohou přijít z různých mořských zón, ale musí útočit na stejnou zónu.

5. Střemhlavé bombardéry Luftwaffe Během bitvy o Británii se obyvatelé Londýna obávali střemhlavého bombardéru Ju-87 Stuka, malého letadla vyzbrojeného přesnými bombami a ječící sirénou. Vaši stíhači mohou provádět strategické bombardovací nálety za použití stejných pravidel jako bombardéry. Mohou být zasaženy protiletadlovou palbou jako v případě pozemního boje. Hoďte jednou kostkou na ztrátu CPP za každý stíhač který nálet provádí, ale podělte ho 2 zaokrouhleno nahoru. Maximální ztráta CPP za každého stíhače nemůže překročit ekonomický příjem území.

6. Pevnost Evropa Hitler rozkázal vytvořit a udržet Gustavovu linii v Itálii za každou cenu. Tato cena stála desítky tisíc životů na obou stranách. Vaše dělostřelectvo v šedých územích se brání na 3.

Národní výhody Spojeného Království

1. Radar Britský radar varoval před nebezpečím německých letadel útočících přes Kanál. Včasné varování umožnilo připravit se a odrazit útoky Luftwaffe. Vaše protiletadlová děla na béžových územích zasáhnou letadla hodem 2.

2. Spojený úder Nejmocnější útok během války byl spojený Spojenecký výsadek v Normandii. Plánování a přípravy nezbytné k provedení této operace byly nevídané. Jednou za hry, můžete ve vašem kole vyhlásit spojený úder. Provedete svůj tah ale vynecháte fáze bojového pohybu a provádění boje. ( Všechny vaše jednotky se mohou pohnout během fáze nebojového pohybu.) Během tahu Spojených států může hráč za Spojené státy hýbat s vašimi jednotkami během své fáze bojového pohybu a může s nimi provádět bitvy, jako by patřili Spojeným státům. Vy a hráč Spojených států se musíte dohodnout na ztrátách útočníků, nebo si vybere protivník.

3. Rozluštění Enigmy Prací na tajné základně v Bletchley Park, prolomili Alan Turing a jeho kryptografové kód nacistických šifrovacích strojů Enigma. Poté mohli odpovídat falešnými zprávami. Jednou za hru, poté co Německo dokončí svoji fázi bojového pohybu, ale před fází provedení boje můžete provést zvláštní pohyb. Můžete pohnout libovolným počtem svých jednotek do libovolného vlastního pole napadnutého Německem ze sousedního pole. Nebo naopak můžete pohnout libovolným počtem svých jednotek z pole napadeného Německem na sousedící vlastní pole, ale musíte na poli ponechat alespoň jednu jednotku. Pro tento zvláštní pohyb jinak platí pravidla pro nebojový pohyb. Pokud vaše jednotky přežijí, zůstanou na poli kam byly přesunuty.

4. Ropa na středním Východě Divize Spojeného království na středním východě byly využívaly bohatství pouště. Němci jej chtěli získat pro sebe. Pokud během vaší fáze nebojového pohybu přistane vaše letadlo v Egyptě, Zajordánsku nebo Persii může se pohnout o další počet polí odpovídající jeho běžnému pohybu.

5. Francouzské hnutí odporu Francie rychle padla do rukou Němců. Tisíce francouzských patriotů kteří by jinak zemřeli v bitvě na frontových liniích později povstali proti okupantům. Jednou za hru můžete zdarma umístit tři jednotky pěchoty do Západní Evropy, pokud je toto území ovládáno Spojenci.

6. Koloniální posádka Druhá světová válka reprezentovala vrchol koloniálního impéria Spojeného království. O dvě desetiletí později, Commonwealth byl pouze stínem své minulé velikosti. Začínáte hru s jednou továrnou v libovolném béžovém území s hodnotou příjmu alespoň 1 ( Pořád nemůžete mít víc jak jednu továrnu na jednom území. )

Národní výhody Japonska

1. Tokijský expres Japonské vrchní velení používalo konvoje torpédoborců k převozu pěchoty. Spojenečtí námořníci toto pojmenovali "Tokijský Expres". Každý z vašich torpédoborců může sloužit jako dopravní loď pro jednu pěchotu. Tyto torpédoborce se řídí stejnými pravidly pro nakládání a vykládání jednotek jako ostatní dopravní lodě.

2. Kamikaze útoky Hrůzostrašný objev byla ochota japonských pilotů vletět se svými letadly přímo do lodí Spojených států. Dokonce vyvinuli i "létající bomby" pilotované zevnitř vojáky. Vaše letadla mohou provést bojový pohyb aniž by potom musely přistát na vlastním území. Musíte vyhlásit během fáze bojového pohybu že toto letadlo provede Kamikaze útok. Každé takové letadlo útočí během kroku přípravné palby a ztráty působí pouze lodím. Toto letadlo je potom automaticky převedeno ke ztrátám způsobeným v přípravné palbě během tohoto cyklu boje.

3. Torpéda Kaiten Podobně jako Yokosuka MXY7 Ohka "létající bomba", mělo torpédo Kaiten uvnitř lidského pilota. Jakmile pilot zavřel průlez, nikdy již ho neotevřel. Pokud máte bránící ponorku v mořské zóně která sousedí s oranžovým územím nebo ostrovní skupinou jež vlastníte, můžete ponorku vybrat jako kaiten torpédo. Brání na 3 ( 4 pokud máte vyzkoumány Superponorky ). Tato ponorka je potom automaticky převedena ke ztrátám způsobeným v přípravné palbě během tohoto cyklu boje.

4. Bleskové výsadky V počátku války Japonsko ohromilo sérii invazí které šokovaly svět. Dobývali ostrov za ostrovem dokud neovládali celou jihovýchodní Asii. Vaše dopravní lodě mohou podniknout více než jeden obojživelný výsadek za kolo: Mohou se pohnout, zaútočit na pobřežní území, znovu se pohnout a zaútočit na druhé pobřežní území. Pořád platí, že musí skončit pohyb v první nepřátelské mořské zóně do které vstoupí. Kapacita dopravní lodi není změněna, pořád mohou naložit nebo vyložit pouze jednu pěchotu a jednu další pozemní jednotku během jednoho kola.

5. Zakopaní obránci Mnoho japonských vojáků bránících ostrovy v Pacifiku volilo smrt ve svých bunkrech místo kapitulace. Všechna vaše pěchota na ostrovech se brání na 3.

6. Útoky Banzai Děsivý pokřik japonské imperiální armády, „Banzai“ znamenal „Ať žiješ deset tisíc let“ Když začnete útok pouze s pěchotou, všechny tyto jednotky pěchoty útočí na 2. Toto se také vztahuje na všechny obojživelné útoky při kterých se vaše útočící síla skládá pouze z pěchoty.

Národní výhody Spojených států

1. Ostrovní základny MacArthurovy síly vybudovaly mnoho leteckých základen na ostrovech které dobyly. Z těchto základen mohli podnikat útoky hlouběji do japonského týla. Při pohybu letadel můžete brát skupiny ostrovů jako součást mořské zóny ve které leží. Například stíhačka ( pohyb 4 ) může letět z Havaje na Sumatru během jednoho kola, za předpokladu že vaše strana ovládala obě skupiny ostrovů.

2. Čínské divize Čína mÄ›la v roce 1942 tÅ™i stovky divizí. Prezident Roosevelt bÄ›hem války strávil mnoho času pÅ™esvÄ›dčováním ÄŒankajÅ¡ka aby s nimi útočil na Japonce. BÄ›hem vaší fáze mobilizace nových jednotek můžete zdarma umístit jednu vaÅ¡i jednotku pÄ›choty na jedno z následujících území, pokud je ovládáte : Čína, Sinkiang, Kwangtung nebo Francouzská Indočína.

3. Námořní pěchota "Pošlete tam mariňáky" byl oblíbený pokřik amerických vojáků během Druhé světové války. Vaše pěchota útočí na 2 během prvního cyklu pozemního boje obojživelného výsadku.

4. Mechanizovaná pěchota Se svou armádou nákladních aut byla armáda Spojených států nejpohyblivější armádou druhé světové války. Vaše pěchota má pohyb 2 a může stejně jako tanky provádět bleskový útok

5. Rychlé letadlové lodě U.S.S. Independence byla první z devíti lehkých letadlových lodí přestavěných z křižníků třídy Cleveland. Vaše letadlové lodě mají pohyb 3.

6. Superpevnosti B-29 "Superpevnosti" létaly výš a nesly více bomb než ostatní letadla ve výzbroji Spojených států Vaše bombardéry jsou imunní vůči protiletecké střelbě. Nepřátelská protiletadlová děla mohou házet jednou kostkou pouze proti útočícím stíhačkám. ( Pokud nejsou v útočících jednotkách žádné stíhačky, potom nemohou střílet vůbec )


POZNÁMKA:

Rozmisťovací tabulka pro Velkou Británii obsahuje špatný údaj o ceně stíhače, ta je 10 a nikoli 12 jak je na ní uvedeno.

Na straně 12 v obrázku "letadla" neplatí symbol zákazu vstupu na území Kazachstán.